Rankkaa piikittelyä ja vi**uilua! Teinisensaatio Eeli Tolvanen nauttii Jokerit-konkarien kovasta koulusta – ”Se kasvattaa”

HELSINKI. 18-vuotias Eeli Tolvanen myöntää, että Jokereilla tuntuu sujuvan tällä hetkellä kaikki KHL:ssä.
Joukkue nappasi jo 14. voittonsa putkeen, kun se murskasi Ufa Salavat Julajevin sunnuntaina 2-0. Hurja putki on joukkueen historian kaikkien aikojen pisin.
Voitot näkyvät kaikessa joukkueen tekemisessä. Jokereiden kopissa tuntuu olevan tuoreimman voittopelin jälkeen innokas, mutta levollinen mieli. Joku huutaa haastiksen päälle jotain – toisaalla joku kääntää musiikkia hieman kovemmalle.
– Mieli on kevyt jokaisella. Joka päivä on upeaa tulla hallille. Tämä laji on tällä hetkellä vain jotain niin huikeaa, Tolvanen luonnehtii Leijonat.comille ja iskee päälle leveän hymyn.
80-luvun synapopin alla kelpaa vastailla tällä hetkellä. Modern Talkingin hitti You’re My Heart, You’re My Soul on soinut tällä kaudella jokaisen kotipelin jälkeen voiton merkiksi.
Hittibiisi on julkaistu jo vuonna 1985. Se sointuu silti hyvin yhteen vuonna 1999 syntyneen Tolvasen vastauksien kanssa. Nuorukaisella on tunne, että Jokereissa on kasvamassa tällä kaudella jotain aiempaa isompaa. Joukkueessa riittää sielua.
– Tässä ryhmässä on ollut helppo olla mukana ensimmäisestä päivästä lähtien. Kuittia tulee päivittäin, mutta tänne on ollut silti vaivatonta päästä mukaan, 18-vuotias Tolvanen kiittelee.

Kuittailua ja johtajia
Jokereiden nimilistasta löytyy kasa isoja persoonia. Tolvanen nostaa esille yhden pukukopin sielun, jonka jutut antavat päivittäin poikkeuksellisen paljon virtaa myös muulle tekemiselle.
– Pakko antaa kunniaa (Jesse) Joensuulle. Hän pitää kopissa hyvin jöötä ja tuo paljon meidän koppielämäämme. Ja on täällä myös muuten iso kasa isoja persoonia. Se on hienoa, Tolvanen kehuu.
18-vuotias tulokas ei omien sanojensa mukaan ole itse paljon äänessä. Se ei ole tarpeen, sillä varsinkin kokeneelta osastolta tulee päivittäin piikkiä.
Vaikka Tolvasen alkukautta on hehkutettu mediassa pitkin syksyä, on nuorukainen joukkueessa samassa asemassa kuin kuka tahansa 18-vuotias tulokas. Kuittia tulee, jotta jalat pysyvät maanpinnalla.
– Tässä on sellainen määrä johtajia, että joka päivä tulee kommenttia, jos tekee jotain väärin. Se ainakin kasvattaa.
Eikö vi**uilu ole välittämistä?
– Ehdottomasti! Juuri näin, tässä joukkueessa sitä ainakin riittää, Tolvanen hekottelee.
Ilari Isotalo, Helsinki
Twitter: @IlariIsotalo
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Leijonat-pelaaja rustasi NHL-sopimuksen!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Sebastian Aho saamassa tahtonsa läpi? Carolina virittelee jättimäistä kaappausta
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi
- Yllätysuutinen! Leijonat-sentteri solmi NHL-sopimuksen
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!