Jere Lehtinen sai kokeneen NHL-luotsin suun soikeaksi! – ”En ole koskaan valmentanut tuollaista pelaajaa, jota…”

Dallas Stars jäädytti lauantaina suomalaislegenda Jere Lehtisen pelipaidan, numerolla 26 varustettuna seuran kotihallin kattoon.
Lehtinen pelasi urallaan 875 ottelua Stars-paidassa, joissa puolustuseksperttinä tunnettu hyökkääjä nakutti tehot 243+271=514.
Lehtinen nosti kerran urallaan Stanley Cup -pystiä (1998-99) ja kolme kertaa hänet valittiin NHL:n parhaaksi puolustavaksi hyökkääjäksi (Frank J. Selke Trophy).
Suomalaislegendan entinen päävalmentaja ja Starsin nykyinen käskijä Ken Hitchcock muistelee lämmöllä luottosoturinsa otteita.
– Hän toi voittamista. Paljon voittamista. Hän oli todellinen opetusvideopaketti valmentajalla, joka haluaa näyttää pelaajilleen, miten pelata oikealla tavalla, Hitchcock hehkuttaa Sports Day -lehdelle.
1990-luvulla Lehtistä luotsannut Hitchcock hämmästelee vieläkin suomalaispelurin tapoja harjoitella ja pelata.
– En ole koskaan nähnyt tuollaista kaveria minun valmennusurallani, jota en koskaan valmentanut. Minä vain kysyin häneltä, miten hän voi ja siinä oli kaikki valmentamiseni hänen kanssaan, Hitchcock sanoo.
– Sinun ei koskaan tarvinnut kertoa hänelle, miten pelata oikein. Häntä ei myöskään tarvinnut komentaa taistelemaan kovempaa, eikä myöskään kertomaan minne sijoittua jäällä. Hänen vaistonsa – hyökkäys- ja puolustussuuntaan, olivat erinomaiset, kokenut luotsi jatkaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Nuorelle suomalaisvahdille jatkosopimus NHL:ään!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä