Yllättäville tehopelaajille jatkot – myös voimahyökkääjä jatkaa Liigassa

Liigan pudotuspelipaikoista jo 17 pinnan päässä oleva Vaasan Sport tiedottaa nettisivuillaan, että se on tehnyt jatkosopimuksen kolmen avainpelaajansa kanssa. Tehokkaat hyökkääjät Aleksi Ainali ja Joel Kiviranta sekä voimahyökkääjä Erik Riska jatkavat länsirannikolla kauden 2019-20 loppuun.
– Jolle (Kiviranta) ja Aikku (Ainali) ovat ottaneet isoja harppauksia eteenpäin ja alkavat olla erittäin hyvää liigatasoa. He ovat jatkumoa meidän pelaajakehitykselle ja tulevaisuuden runkoa rakennetaan heidän varaan, Sportin urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä hehkutti seuran nettisivuilla.
Jämsä tietää, mistä puhuu. Viidettä kauttaan Liigassa pelaava Kiviranta on painanut vanhan piste-ennätyksensä romukoppaan, sillä tällä kaudella pisteitä on syntynyt jo 22 (12+10), kun viime kaudella niitä syntyi 21.
Myös toista kauttaan kotimaan pääsarjajäillä viilettävä syöttökone Ainali on tehnyt piste-ennätyksensä tehoilla 4+14=18. Viime kauden saldo oli 4+7=11.
Tehopelaajien jatkojen lisäksi myös Riskan pysyminen kotkapaidoissa miellytti Jämsää.
– Eki on seuran ja oman alueen pelaajana erittäin tärkeä palanen sekä kentällä että pukukopissa. Olemme erittäin tyytyväisiä näihin sopimuksiin ja ensi kauden joukkueen rakennus etenee aikataulussaan, Jämsä vakuutteli.
Sport on Liigassa nyt toiseksi viimeisenä, ja siis 17 pisteen päässä kymmenennestä sijasta. Kiriä jatkoon yrittävän vaasalaispoppoon kausi jatkuu keskiviikkona takavuosien hegemoniaottelulla KalPaa vastaan.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- IL: Rasmus Ristolainen avautui sitkeästä vammastaan – puhui myös Leijonista
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- Jesse Puljujärven suomalaisketju: tehokas alku Sveitsissä
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- Liiga-vahti sai testisopimuksen NHL:ään!
- Ässät pelaajakaupoilla – haaviin Nuorten Leijonien hopeamitalisti: ”Parhaat pelit ovat varmasti edessäpäin”
- JYP-tähti: pitkä sairausloma
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- HIFK sai huonoja uutisia heti kauden ensimmäisestä ottelustaan
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo