Kokenut suomalainen arvokisakävijä haaveilee NHL:stä – sai upeaa palautetta: ”Pärjään tällä tasolla”

NHL.comin suomenkielisessä julkaisussa kirjoitettiin, että tällä hetkellä 12. kauttaan kotimaan Liigan linjatuomarina viheltävän 33-vuotiaan Sakari Suomisen unelmana on päästä tuomitsemaan otteluita taalajäille.
Liigassa upeat 474 ottelua viheltänyt Suominen on päässyt maistamaan arvokisatunnelmaa kuusissa eri MM-kisoissa, lisäksi hän on saanut kotimaassa vuoden parhaalle linjatuomarille myönnettävän Pentti Isotalo -palkinnon kolmena vuonna peräkkäin.
NHL-tavoitteet eivät siinä mielessä ole kovalle tekijälle aivan utopiaa.
Julkaisussa muistutettiin, että Suominen pääsi kesällä 2016 World Cupin alla tutustumaan NHL-tuomareihin NHL Exposure Combine -leirillä, joka oli onnistunut kokemus. Suominen havaitsi tuolloin, että hän pärjää erilaisissa testeissä NHL-kollegoidensa kanssa mainiosti.
Leirin jälkeen Suominen oli mukana Helsingissä pelatun World Cupin harjoitusottelussa, josta hän keräsi panoksellaan kehuja.
– Isoin juttu oli sen pelin jälkeen saatu palaute, että mä pärjään tällä tasolla ja voisin viheltää näitä pelejä. Se oli paras palaute, Suominen kertasi.
Suomisella on jo kokemusta NHL-tuomareiden kanssa työskentelystä. Helmikuun talviolympialaisissa tuomitseva linjuri nimittäin oli mukana Sotshin kisoissa nelisen vuotta sitten.
– Se oli mulle niin iso juttu päästä NHL-tuomareiden ja maailman parhaiden pelaajien kanssa jäälle, että muutamat pelit alussa jännitti tosi paljon. Mutta sitten huomasin, että teen oikeita päätöksiä ja pärjään. Loppujen lopuksi tavallisia ihmisiä ne miljoonia tienaavat tähtipelaajatkin ovat.
Eli kun silta on luotu, on tavoite NHL. Eurooppalaisten hyvistä mahdollisuuksista oivan osoituksen antoi tsekkiläinen linjatuomari Libor Suchanek taannoin, sillä hän vihelsi viime syksynä NY Islandersin ja Carolina Hurricanesin välisessä mittelössä.
– Siis tulevaisuutta ajatellen on tosi hyvä juttu, että Libor pääsi sinne. Nyt on myös linjatuomareilla mahdollisuudet sinne päästä. Toivon totta kai, että se osuu omalle kohdalle, mutta saa nähdä kuinka käy, Suominen mietti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin