Kokenut suomalainen arvokisakävijä haaveilee NHL:stä – sai upeaa palautetta: ”Pärjään tällä tasolla”

NHL.comin suomenkielisessä julkaisussa kirjoitettiin, että tällä hetkellä 12. kauttaan kotimaan Liigan linjatuomarina viheltävän 33-vuotiaan Sakari Suomisen unelmana on päästä tuomitsemaan otteluita taalajäille.
Liigassa upeat 474 ottelua viheltänyt Suominen on päässyt maistamaan arvokisatunnelmaa kuusissa eri MM-kisoissa, lisäksi hän on saanut kotimaassa vuoden parhaalle linjatuomarille myönnettävän Pentti Isotalo -palkinnon kolmena vuonna peräkkäin.
NHL-tavoitteet eivät siinä mielessä ole kovalle tekijälle aivan utopiaa.
Julkaisussa muistutettiin, että Suominen pääsi kesällä 2016 World Cupin alla tutustumaan NHL-tuomareihin NHL Exposure Combine -leirillä, joka oli onnistunut kokemus. Suominen havaitsi tuolloin, että hän pärjää erilaisissa testeissä NHL-kollegoidensa kanssa mainiosti.
Leirin jälkeen Suominen oli mukana Helsingissä pelatun World Cupin harjoitusottelussa, josta hän keräsi panoksellaan kehuja.
– Isoin juttu oli sen pelin jälkeen saatu palaute, että mä pärjään tällä tasolla ja voisin viheltää näitä pelejä. Se oli paras palaute, Suominen kertasi.
Suomisella on jo kokemusta NHL-tuomareiden kanssa työskentelystä. Helmikuun talviolympialaisissa tuomitseva linjuri nimittäin oli mukana Sotshin kisoissa nelisen vuotta sitten.
– Se oli mulle niin iso juttu päästä NHL-tuomareiden ja maailman parhaiden pelaajien kanssa jäälle, että muutamat pelit alussa jännitti tosi paljon. Mutta sitten huomasin, että teen oikeita päätöksiä ja pärjään. Loppujen lopuksi tavallisia ihmisiä ne miljoonia tienaavat tähtipelaajatkin ovat.
Eli kun silta on luotu, on tavoite NHL. Eurooppalaisten hyvistä mahdollisuuksista oivan osoituksen antoi tsekkiläinen linjatuomari Libor Suchanek taannoin, sillä hän vihelsi viime syksynä NY Islandersin ja Carolina Hurricanesin välisessä mittelössä.
– Siis tulevaisuutta ajatellen on tosi hyvä juttu, että Libor pääsi sinne. Nyt on myös linjatuomareilla mahdollisuudet sinne päästä. Toivon totta kai, että se osuu omalle kohdalle, mutta saa nähdä kuinka käy, Suominen mietti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hirmuvahvistus! NHL:n supertähti saapuu MM-kisoihin
- IL: Jokerit virittelee siirtopommia – neuvottelee KalPan mestaripuolustajan kanssa
- Tappara jysäytti: Kaksi huippuvahvistusta
- TPS kiinnitti Nuorten Leijonien hopeamitalistin: ”Kaikki edellytykset nousta huippumaalivahdiksi”
- Onko Leijonissa portti auki lisävahvistuksille NHL:stä? Näin vastaa GM Jere Lehtinen
- Jukurit värväsi kolme uutta nimeä – työteliäs Sport-hyökkääjä koeajalle
- Leijonat-GM Jere Lehtinen: nämä pelaajat kannattaa ottaa erityistarkkailuun MM-kisoissa
- MTV Urheilu: Suomen NHL-tähti kieltäytyi MM-kutsusta
- Ruotsin MM-joukkueelle raju takaisku – NHL-mies lähtee kotiin!
- Liigassa loistanut tehopuolustaja rustasi NHL-sopimuksen
- Näin Mikko Rantasen ex-tutkapari Nathan MacKinnon kommentoi suomalaisen esitystä
- IL: Veli-Matti Savinainen siirtyy yllättävään Liiga-seuraan!
- Tässä Leijonien MM-joukkue – kaksi uutta NHL-vahvistusta mukaan!
- Tässä Eemeli Suomen uusi joukkue!
- Micke-Max Åsten vaihtaa maisemaa!
- Näkökulma: Kanadan jymyuutisella iso vaikutus – nyt ei MM-ryhmässä ole yhtä ainoaa turistia
- No nyt! Kanada saa kaksi supervahvistusta MM-kisoihin
- Mikko Rantanen lähetti Coloradon kesälomalle monsteritehoilla: ”Legendaarinen esitys!”
- Tshekin MM-joukkue julki! Mukana 13 maailmanmestaria – ja kolme pelaajaa Liigasta
- Jukka Jalonen teki sen – nämä maat nousevat jääkiekon MM-kisoihin