Liigan tehohyökkääjä vei pistepörssin ennätyksellään – paljasti YLE Puheella käsittämättömän tavoitteen!

Liigan runkosarjassa neljänneksi sijoittuneen JYPin Antti Suomela on pistepörssin voittaja kaudella 2017-18. Tehohyökkääjä keräsi 59 ottelussa tehot 21+39=60.
Jyväskyläläisten tähti on omanlainen sensaatio, sillä kehitysaskeleet ovat olleet käsittämättömän upeita. Kaudella 2015-16 hän teki Bluesissa tehot 13+13=26 ja viime kaudella hurrikaanipaidoissa 22+23=45. Päättyneen runkosarjan pistemäärä on siis Suomelan uusi rekordi, ja hän on petrannut pisteiden valossa kausi kaudelta.
Kakkoseksi sijoittui TPS:n 41-vuotias konkari Tomi Kallio saldolla 15+40=55, kolmas oli Suomelan joukkuekaveri Jani Tuppurainen tehoin 21+33=54.
Suomela sanoi YLE Puheen Jääkiekkokierroksen haastattelussa pelin tauottua, että hänen tavoite oli pelata piste per peli -tahdilla.
Maalipörssin voiton vei Kärppien Charles Bertrand 32 kihauksella.
Pakkien pistepörssin voiton kuittasi runkosarjassa kuudenneksi päätyneen KalPan Matthew Maione saldolla 15+24=39. Hän jätti taakseen lähimmät uhkaajat, eli Ässien Maksim Matushkinin (13+26=39) ja Jukurien Teemu Suhosen (12+27=39) tiukasti maalivertailun turvin.
Maalivahtien torjuntapörssin ykkönen on KalPan Niko Hovinen (22 ottelua) lukemalla 93,65, ennen Kärppien Veini Vehviläistä (35 peliä) ja Tapparan Dominik Hrachovinaa (48 mittelöä).
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!