Hokkarit naulaan! Suomalaiskonkari murskasi useita ennätyksiä – päättää nyt komean uransa: ”Ainutlaatuinen pelaaja”
Kuva: Getty Images
Hyökkääjä Aki Keinänen on päättänyt lopettaa mittavan ja upean pelaajauransa.
34-vuotias konkarihyökkääjä kertoo päätöksestään Mestis-seura TUTO Hockeyn verkkosivuilla.
– 15 vuotta Mestistä on ollut pitkä matka. Siihen on mahtunut paljon hienoja hetkiä jääkiekon parissa, mutta nyt tuntuu oikealta siirtyä sivuun ja antaa soihtu nuoremmille kantajille.
– Viimeiset kymmenen vuotta olen tehnyt töitä ja pelannut ja kaikki arkipäivät ovat venyneet 12 tuntisiksi, joten kuorma on ollut aika raskas. Koen, että en pysty enää henkisesti enkä fyysisesti antamaan 100% joukkueelle, joten minusta silloin ei pidä olla enää mukana. Eikä se ole oikein muita joukkuekavereita kohtaan, Keinänen perustelee lopettamispäätöstään.
Kokenut hyökkääjä liittyi turkulaisseuran riveihin keväällä 2005, jonka jälkeen hän pelasi joka kausi TUTO:ssa. Kaudella 2008-09 hän pelasi tosin myös Porin Ässissä, mutta silloinkin osa kaudesta meni turkulaisten riveissä lainasopimuksella.
Keinänen on todellinen Mestiksen supertähti. Hän on pelannut eniten otteluita Mestiksen runkosarjassa (600), tehnyt eniten maaleja Mestiksen runkosarjassa (239), tehnyt eniten pisteitä Mestiksen runkosarjassa (473), pelannut eniten otteluita Mestiksen pudotuspeleissä (122) sekä tehnyt eniten maaleja Mestiksen pudotuspeleissä (35).
– Keinänen on ainutlaatuinen pelaaja, jollaista tuskin enää koskaan nähdään Mestiksessä tai edes Liigassa. Omasta puolestani kun puhun, kuuluu Keinäselle valtava määrä kunnioitusta siitä määrästa rakkautta peliä ja seuraa kohtaan. Jokainen lopettaa joskus, ja Keinänen lopetti pelaamisen omilla ehdoillaan. Sekin on erittäin kunnioitettava teko, kehuu TUTO Hockeyn urheilutoimenjohtaja Elmo Aittola.
Lähde: TUTO Hockey
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Nimilista julki – tältä näyttää Nuorten Leijonien joukkue kauden viimeiseen turnaukseen
- Liigan ruotsalaisveljekset: seura vaihtuu!
- Liiga-seuralta haikea tiedote: kulttipelaaja lähtee!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Joona Luoto: seura vaihtuu!
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!