Entinen maajoukkuepakki Sami Salo vertaa suomalaislupausta leijonalegendaan – ”Hän on valmis NHL:ään”

NHL:ssä lähes tuhat ottelua pelannut puolustaja Sami Salo on seurannut tarkalla silmällä yhtä suomalaislupausta, josta hän odottaa seuraavaa NHL-tähteä.
Salo on valmentanut tämän kauden TPS:ssä ja ollut isossa roolissa puolustaja Olli Juolevin kehityksessä. Juolevi varattiin Salon entiseen seuraan Vancoucer Canucksiin vuonna 2016, mutta siellä tie ei vielä auennut, joten huippulupaus vietti kuluneen kauden Turussa.
Salo kertoi Vancouver Province -lehdelle tilanneraportin Canucksin ykköskierroksen varauksesta. Hänen mielestään Juolevilla on ensi syksynä hyvät mahdollisuudet jopa suoraan paikkaan NHL-seuran miehistössä.
– Mielestäni hän on valmis NHL:ään. Sanoin hänelle, että tarvitaan iso loikka, jotta pääsee sinne. Siellä häntä odottaa kymmenen muuta puolustajaa, jotka tappelevat samasta roolista, Salo kertoi.
Vasemmalta puolelta laukova Juolevi ei ole tunnettu pistetykki, mutta Salo näkee hänessä paljon muita hyödyllisiä kykyjä.
– Hänellä ei ole kovinta laukausta, mutta hän osaa löytää syöttölinjat ja toimittaa kiekkoja läpi. Vielä kun saamme hänen fysiikkansa kesällä nousemaan. NHL:ssä pitää olla tiptopkunnossa.
Salo vertaa Juolevia toiseen suomalaispuolustajaan, jonka NHL-ura alkoi myös hitaasti, mutta kesti lopulta 16 vuotta. Leijonalegenda Kimmo Timonen pelasi urallaan yli 1200 ottelua taalajäillä ja pääsi lyömään hokkarit naulaan vuonna 2015 tuoreena Stanley Cup -mestarina.
– Hänessä on hieman Timosta. Juolevin tapa luistella ja nähdä kenttätapahtumia muistuttaa Timosen tyylistä. Hän on täydellisessä kontrollissa, kun hänellä on kiekko. Hän on täysin rauhallinen sen kanssa.
Juolevin kehitystä haittasivat loukkaantumiset, jotka johtivat viime syksynä heikkoon itseluottamukseen. Ne ajat ovat nyt jääneet taakse, ja nyt on NHL-läpimurron paikka.
– Kun hän keskittyi vastuun kantamiseen, kaikki muuttui hänelle helpommaksi. Hän on todella taitava paineen alla. Hän tekee asioita, mihin monet puolustajat ei pysty. Juolevi oli TPS:n paras puolustaja pudotuspeleissä sen jälkeen, kun menetimme Henrik Tallinderin, Salo päättää.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: Leo Komarov jatkaa uraansa? Nämä kaksi Liiga-seuraa kintereillä
- Leijonat kohtaa EHT:lla Sveitsin – näillä ketjuilla otteluun
- Leijonille huonoja uutisia Montrealista – Patrik Laineelta karu paljastus
- SaiPa venytti Liigan finaalisarjaa – tähtipelaaja jätti ottelun kesken
- Leijonien MM-hyökkääjä rustasi NHL-sopimuksen!
- Kari Jalosen nippu teki päätöksiä: Leijonat-puolustajalle jatkosopimus, kohupelaaja vaihtaa maisemaa
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Ilveksen maajoukkuemies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- Topi Rönni: Sopimus revitty!
- Mikä suomalaisnäytös! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät käsittämätöntä NHL-historiaa
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Ilveksen maajoukkuemies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!