Leijonat-vahdilla selkeä tavoite ensimmäiselle KHL-kaudelleen – perusteli myös pelinumerovalintaansa

Joni Ortion edessä on täysin uudenlaiset haasteet.
27-vuotias veräjänvahti pelaa alkavalla kaudella ensimmäisen vuotensa KHL:ssä ja Vitjaz Podolskin väreissä. Vaikka tavoitteena on kivuta välittömästi ykkösmaalivahdin tontille, ei se tule olemaan kuitenkaan itsestäänselvyys.
Vastassa on organisaatiota jo viisi kautta edustanut Igor Saprikin, joka torjui viime kaudella 35 ottelua komealla 92,1 torjuntaprosentilla.
– Tottakai toivon olevani ykkönen. Tulin Vitjaziin torjumaan kiekkoja enkä istumaan penkillä, Ortio tykitti Vitjazin julkaisemalla Youtube-videolla, jossa fanit saivat esittää suomalaisvahdille kysymyksiä.
Ortio pelasi edelliset kaksi vuottaan SHL:ssä, johon hän siirtyi Calgary Flamesin organisaatiosta. Pohjois-Amerikasta hänen tililleen kertyi 37 NHL-ottelua, mutta suurin osa ajasta vierähti kuitenkin farmissa.
– Olin vakuuttunut, että SHL on korkeatasoisempi sarja kuin AHL, koska siellä on paljon lahjakkaita pelaajia. Toisaalta SHL ei ole niin kovatasoinen kuin KHL, joka on yksi Euroopan parhaista liigoista, Ortio puntaroi.
Yksi kysymyksistä liittyi Ortion pelinumeroon (31).
– Olen pelannut lapsesta asti numerolla 31. Calgaryssä Karri Rämö pelasi kyseisellä numerolla ja olin hänelle siitä vihainen, koska numero 31 näyttää selässäni hyvältä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Olisiko Christian Heljankolle pitänyt antaa mahdollisuus MM-kisoissa? Näin vastaa Niklas Bäckström Herätys, Leijonat! -ohjelmassa
- Apuvalmentaja Petteri Nummelinilta huikea paljastus Latvian pronssijuhlista C-Morella: ”Otin oluen presidentin kanssa”
- Näkökulma: Latvian historiallinen MM-mitali on parasta, mitä jääkiekossa on hetkeen koettu
- Latvian historiallinen pronssimitali villitsi myöskin suomalaiset kiekkofanit: ”Vuoden sykähdyttävin urheiluhetki”
- Toimittajalta karu väite Jesse Puljujärvestä
- Riemulla ei ole rajaa! Tältä Latvian vaihtoaitiossa näytti pronssimitalin ratkettua
- Uskomaton on tapahtunut! Latvia voitti historiansa ensimmäisen MM-mitalin
- Palaavatko NHL-pelaajat olympialaisiin? Näin IIHF:n pomo vastaa
- Jääkiekon MM-kisojen kisaisännät selvillä vuosiksi 2024-27 – kisakaupungit, aikataulut
- Näin näet jääkiekon MM-mitalipelit ilmaiseksi – tv-lähetykset, aikataulut, selostajat
- Suomalaispelaaja jättää Dallas Starsin – uusi seura selvillä!
- Kari Jaloselle vaaditaan potkuja MM-farssin jälkeen – NHL-megatähdeltä yllättävä lausunto suomalaisluotsista
- Yllätyssiirto! Colorado Avalanchen suomalainen NHL-hyökkääjä vaihtaa seuraa
- Yllätysuutinen! Joukkuekaverit Kanadan maajoukkueesta kertoivat suhteestaan – häät tulossa
- Tässä Ben Bloodin uusi joukkue!
- Näkökulma: Näiden kolmen syyn takia Leijonat ei ole mitalipeleissä – eikä yksikään niistä ole Mikko Rantanen
- Tappara-hyökkääjä jättää Suomen kaukalot taakseen – löysi uuden osoitteen ulkomailta