Ikinuori Jaromir Jagr palasi kaukaloon: ”Jos lopettaisin nyt, olisin luultavasti onnellisempi”

Legendaarinen Jaromir Jagr puskuttaa eteenpäin.
46-vuotias ”nuorukainen” palasi tiistaina tositoimiin, kun hänen edustamansa HC Kladno kohtasi harjoitusottelussa Slovan Ustin.
– Aloitin harjoittelun noin kuukausi sitten. Myönnän, että oloni ei ole kovin hyvä. On vaikea toipua loukkaantumisistani, joita on ollut vuosien varrella, se vie kauan aikaa. Joka tapauksessa haluan alkaa pelata niin pian kuin mahdollista. Tämä on minulle haaste Ymmärrän, että ihmiset selviävät paljon suurempienkin huolien kanssa. Tämä on vain urheilua, Jagr kertoi iSport.cz -sivuston haastattelussa.
Jagr kärsi viime kaudella useista loukkaantumisista, eikä pelannut kuin 27 runkosarja- ja 10 pudotuspeliottelua.
– Ongelma on, että viime kaudella pelasin vähän päälle 20 ottelua ja peliaikani oli usein pieni. Se on sama kuin vuosi olisi jäänyt minulta väliin. Polven kanssa oli ongelmia, eikä sitä saatu täysin kuntoon. Minulta puuttuu myös voimaa. Haluaisin olla valmis kauden alkaessa 8. syyskuuta, mutta minun täytyy pystyä auttamaan joukkuetta, enkä halua mennä jäälle tyhjän takia.
Jagr aloitti ammattilaisuransa jo 30 vuotta sitten, eikä loppua ole toistaiseksi näkyvissä. Tshekkihyökkääjä myöntää kuitenkin pohtineensa jo tosissaan jääkiekon jälkeistä aikaa.
– Voin kuvitella eläväni ilman jääkiekkoa. Jos lopettaisin nyt, olisin luultavasti onnellisempi. Minulla on kuitenkin vastuuta kannettavana seuraa sekä ihmisiä kohtaan, jotka vetävät tätä seuraa ja toivovat minun pelaavan vielä. Rakastan edelleen jääkiekkoa niin kuin aina ennenkin. Uskon pääseväni taas vauhtiin kunhan pudotan muutaman liikakilon. On vaikea pelata kun painan 115 kiloa ja muut pelaajat ovat jossain 70 kilon paikkeilla, Jagr totesi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi