Mikä källi! Suomalainen NHL-hyökkääjä sai kiekkokansan raivon partaalle somessa – taustalla pelkkä kusetus

Kalle Kossila muistutti sosiaalisessa mediassa viikonloppuna, ettei edes kiekkotähtien kaikkia juttuja kannata ottaa aina todesta.
Anaheim Ducksin nuori suomalaistaituri julkaisi torstaina kuvan NHL 19 -hittipelin arviosta. Kossila paljasti, että pelisarjan tekijät olivat arvioineet hänen osaamisensa rajusti alakanttiin. Pelisarjassa jokainen pelaaja saa kokonaisarvosanan asteikolla 0-99.
Kossilan arvosana 48 ihmetytti heti ympäri maailmaa. Luku on poikkeuksellisen surkea NHL:ssäkin pelanneelle hyökkääjälle – moni fani vaati jo tekijöiden päitä vadille.
– Kiitos uudesta luokituksesta, Kossila kirjoitti tuolloin sarkastiseen sävyyn.
Nyt suomalainen paljastaa vedättäneensä kiekkokansaa pahasti. Hyökkääjän oikea arvio on 74, mikä on paljon realistisempi lukema nuorelle kiekkoilijalle.
25-vuotias Kossila pyöri viime kauden NHL:n ja AHL:n välillä. Alle tuli taalajäillä yhteensä 10 peliä tehoin 1+1. Farmissa hän edusti San Diego Gullsia 55 pelissä tehoin 21+33=54.
– Kusetimpa teitä väärällä arviolla. Veikkaan, ettette lyö minua uudessa NHL 19 -pelissä, Kossila naureskelee nyt Twitterissä.
Kossila on tuttu nimi myös Leijonien juniorimaajoukkueista. Tuleva kausi on hänelle tärkeä – hyökkääjä solmi kesällä vuoden jatkosopimuksen Ducksin kanssa. Mikäli miehen somekällistä voi jotain päätellä, odottaa kiekkotaituri jo nyt melko valmis alkavaan kauteen.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”