Pahalta näyttää: NHL:n ruotsalaistähden pelaajaura vaakalaudalla – sivussa koko ensi kauden?

NHL:n ruotsalaistähti Henrik Zetterbergin pelaajaura on pahasti vaakalaudalla.
Detroit Red Wingsiä vuodesta 2005 lähtien edustaneen keskushyökkääjän selkä ei tunnu enää kestävän, eikä mies ole pystynyt harjoittelemaan täysipainoitteisesti viimeiseen puoleen vuoteen.
Nyt ”punasiipien” päävalmentaja Jeff Blashill pelkää, että Zetterberg voi olla pahimmassa tapauksessa sivussa koko ensi kauden. Tilannetta ei helpota se tosiasia, että joukkueen keskikaista on valitettavan ohut. Blashill paljasti, että hänen suunnitelmissaan on korvata Zetterbergin mahdollisesti jättävä aukko laitahyökkääjän tontilla pelanneella Andreas Athanasioulla.
Loistavasta luistelustaan tunnettu pikakiituri pelasi päättyneellä kaudella 71 ottelua tehoin 16+17 (33) ja häneltä odotetaan tulevalla sesongilla vahvaa läpimurtoa. 24-vuotias nuorukainen on luontainen laituri, mutta kykenee pelaamaan myös keskellä – joskin tällä alueella hänellä on vielä rutkasti parannettavaa.
Detroitin kahtena kärkisentterinä toimivat näin ollen Dylan Larkin ja Frans Nielsen.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Lähde: Maajoukkueen ovia kolkutteleva maalivahti siirtyy Suomeen!
- Kärpät floppasi Liigassa – julkaisivat tiedotteen synkästä kaudesta: ”Haava on tuore”
- Huippulupaava Leevi Meriläinen vaihtaa maisemaa – torjui Kärpille kahdeksan nollapeliä
- Venäjä suljettiin myös ensi kevään MM-kisoista –näin Roman Rotenberg reagoi uutiseen
- IL: TPS:n varakapteeni haluaa purkaa sopimuksensa
- Liigasta tuttu puolustaja palaa takaisin Suomeen – yksi kausi ulkomailla riitti
- ElmoTV: Jussi Tapola siirtyy valmentamaan Keski-Eurooppaan – neuvotellut suurseuran kanssa
- Jukka Jalonen paljastaa: Näillä kriteereillä valitsee NHL-vahvistukset MM-kisoihin – ”Se on pirun tärkeää”
- LS: KooKoo on tehnyt kiinnityksen maalivahtiosastolleen ensi kaudeksi
- Tapparan puolustaja tuomittiin pelikieltoon – kolme tapausta keskiviikolta eteni kurinpidon käsittelyyn
- Lähde: TPS-floppia viedään uuteen joukkueeseen!
- Lauri Marjamäki haukkui suositun kiekkopodcastin: ”Sehän on ihan täyttä p*skaa”
- IL: TPS:n varakapteeni haluaa purkaa sopimuksensa
- Kärpät kokemassa tähtipelaajien joukkopaon? Ismo Lehkoselta raju ennuste: ”Täytyy tehdä totaalinen muutos”
- Leijonien MM-kisapaikoista tulee hurja taistelu – Jukka Jalonen täräyttää: ”Kovinta minun aikanani”
- ElmoTV: Jussi Tapola siirtyy valmentamaan Keski-Eurooppaan – neuvotellut suurseuran kanssa
- Aleksander Barkov kirjoitti nimensä NHL-historiaan! Samaan pystynyt vain yksi suomalainen
- LS: KooKoo on tehnyt kiinnityksen maalivahtiosastolleen ensi kaudeksi
- Tässä ovat kiekkoanalytiikan mukaan NHL:n 15 heikointa maalivahtia – mukana kaksi suomalaista
- Jukka Jalonen paljastaa: Näillä kriteereillä valitsee NHL-vahvistukset MM-kisoihin – ”Se on pirun tärkeää”