Tie nousi pystyyn jo alkulohkossa! TPS-tähti kommentoi CHL-pettymystä: ”On siinä positiivistakin, ettei mene pitkälle”

TPS:n taival jäi tämän kauden CHL:ssä lyhyeksi, sillä joukkue ei voi edetä enää jatkoon, vaikka pelejä on jäljellä kaksi.
TPS:n kapteenistoon kuuluva Ilari Filppula kommentoi keskiviikkona Liigan avaustilaisuudessa, miksi CHL-taival loppuu lyhyeen. Hyökkääjän mukaan turkulaisten otteissa oli heikoista tuloksista huolimatta myös paljon hyvää.
– Nimenomaan se tulos mätti CHL:ssä. Mielestäni pelattiin hyviä pelejä, mutta oltiin kovin tehottomia ja ehkä sellaiset pelin aikana väkisinkin tulevat huonot hetket maksoivat meille liikaa. Ei pystytty roikkumaan niissä tilanteissa mukana, vaan vastustaja pääsi aina sellaisina hetkinä iskemään pari maalia ja sellainen muuttaa pelin luonnetta.
– Sitten kun meillä oli paikkoja, niin emme pystyneet hyödyntämään niitä. Sellaiseen yleiseen tehottomuuteen kaaduttiin, mutta mielestäni pelattiin paremmin kuin mitä tulos osoitti, Filppula avasi SuomiKiekolle.
Vaikka CHL-kausi päättyikin pettymykseen, voi asiaa tarkastella myös toisesta näkökulmasta. Nyt TPS saa nimittäin keskittyä vain Liigaan.
– Sanotaan niin, että on siinä positiivistakin, että siinä ei mene pitkälle, Filppula näkee.
LUE MYÖS: TOP5: Liigan siirtomarkkinoilla yhä huippunimiä tarjolla – mitä tekee lähes 700 NHL-ottelun konkari?
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
- Tässä on 4 Nations -turnauksen voittopysti – katso kuva
- Liigan hännänhuippu iski pöytään kaksi hankintaa – ovi kävi myös toiseen suuntaan
- MTV: Teemu Pulkkisen sopimus revitty – joukkue vaihtuu!
- Miika Elomon kuolemasta uutta tietoa
- Jesse Puljujärveltä yllättävä joukkuevalinta!
- Leijonien 4 Nations -avausvastus harjoitteli ensimmäistä kertaa – tässä Yhdysvaltain kentälliset
- 4 Nations Face-Off -ennakko: tässä ovat Suomen suurimmat vahvuudet ja heikkoudet
- Kultaleijona Hannes Björninen löysi uuden seuran: ”Todellinen joukkuepelaaja ja johtaja”
- IL: Tähän osoitteeseen Jesse Puljujärvi haluaa!
- Pääseekö Mikko Rantanen huipputurnaukseen? Nyt vastaus on selvillä
- Ei ole totta! Rasmus Ristolainen ulos Leijonista – tässä on korvaaja
- IS: Kärpät pitää oven auki Jesse Puljujärvelle!
- NHL-megatähti jää pois 4 Nations -turnauksesta!
- Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
- MTV: Sami Kapanen Liiga-seuran päävalmentajaksi!
- Huhhuh! Tällaisilla ketjuilla Kanada on lähdössä 4 Nations -turnaukseen
- Leijonien 4 Nations -avausvastus harjoitteli ensimmäistä kertaa – tässä Yhdysvaltain kentälliset
- Leijonat voittoon! Ruotsi sai rumasti piiskaa kotiyleisönsä edessä