Ykköstähti, ensimmäinen nollapeli ja NHL-dynastia nurin – tulikuuma Mikko Koskinen nousi harvinaiseen seuraan

NHL:n yhdeksi menneiden vuosien dynastiajoukkueeksi 2010-luvun kolmella Stanley Cupilla muovautunut Chicago Blackhawks oli viime yönä sormi suussa Edmonton Oilersia vastaan. Öljypaidat ottivat pisteet pussiinsa vakuuttavalla 4-0-voitolla.
Voiton pääarkkitehti oli ottelun ykköstähdeksi valittu maalivahti Mikko Koskinen. Taalajäillä tällä kaudella nyt kahdessa mittelössä huhkinut suomalainen venyi Chicagoa vastaan pikkumustan eteen huimat 40 kertaa.
Vantaalaislähtöinen torjuja nousi nollapelilla harvinaiseen seuraan.
NHL:n viestintäosaston virallinen Twitter-tili tietää viestiä, että suomalainen on sarjan historiassa vasta 25:s maalivahti, joka torjuu ensimmäisen nollapelinsä vähintään 30 vuoden iässä.
Lisäksi vain kahdella vahdilla on kestänyt pidempään saada ensimmäinen nollapeli debyyttiottelusta laskettuna. Koskinen debytoi taalajäillä kaudella 2010-11, mutta sittemmin tie vei Eurooppaan muutamiin eri sarjoihin.
Kaiken kruunuksi Koskisesta tuli vasta kuudes maalivahti seurahistoriassa, joka on joutunut venymään nollapelin eteen vähintään 40 kertaa.
– Hienoa hänelle. Hän on ollut hieno joukkuekaverit, äijät halusivat pelata hänelle, päävalmentaja Todd McLellan ylpeili seuran nettisivuilla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui