Supertähdet palaavat vielä Suomeen? NHL-pampulta erittäin lupaavia kommentteja

Suomessa pelattuja NHL-otteluita paikan päällä seuranneet komissaari Gary Bettman ja apulaiskomissaari Bill Daly tuntuivat olevan mielissään Helsingin mittelöiden annista. Kommenttien mielenkiintoisin anti suomalaisittain oli se, ettei seuraavia kotimaan kamaralla pelattavia mittelöitä tarvitse odottaa välttämättä kovinkaan pitkää.
– Minä ja apulaiskomissaari Daly olemme mielissämme siitä, että NHL on palannut muutaman vuoden tauon jälkeen Helsinkiin, jossa meidät on otettu aina todella lämpimästi vastaan. Olemme innoissamme näistä kahdesta ottelusta, jotka voimme tarjota Suomen intohimoisille jääkiekkofaneille, Bettman sanoi Helsingissä pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
– Vastaanotto on ollut todella innokas. Esimerkiksi näiden Helsingin otteluiden pääsyliput myytiin loppuun alle viidessä minuutissa. Olemme jo aloittaneet seuraavien vastaavanlaisten otteluiden suunnittelun, komissaari paljasti.
Aleksander Barkovin kipparoiman Florida Panthersin ja Patrik Laineen tähdittämän Winnipeg Jetsin valitseminen Suomessa pelattuihin koitoksiin ei ollut sattumaa.
– On toki selvää, ettei näitä joukkueita valittu tänne sattumalta. On ollut hienoa nähdä viime päivinä, miten kotiin palaavat kiekkosankarit on otettu täällä vastaan, komissaari ilakoi.
Vaikka Panthers kuuluu NHL:n häntäpäähän, sopii Suomessa esiintyneiden joukkueiden osalta mahdollisesti odottaa menestystä vastaisuudessa.
– Florida Panthers ja Winnipeg Jets kuuluvat liigamme taitavimpiin ja dynaamisimpiin joukkueisiin, ja molemmat tekivät hienon nousun sarjataulukossa viime kaudella. Molemmilla organisaatioilla ja niiden faneilla on kovat odotukset tämän kauden suhteen.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Nimet paperissa – entiselle Liiga-tähdelle jättimäinen sopimus NHL:ssä!
- Mestiksen parhaana palkittu puolustaja palaa Suomeen – takana pelaamaton kausi
- TPS-hyökkääjä siirtyy ulkomaille – liittyy todelliseen suomalaisväritteiseen joukkueeseen
- Aitio: Petri Kontiola oli vakavassa onnettomuudessa
- Urheilucast: Ilves teki sopimuksen Liigan tähtipelaajan kanssa – yllättävä käänne muutti kaiken
- Huippulupaus jättää HIFK:n – tässä uusi osoite!
- Yllätysvalinta: Kärpistä tuttu suomalainen siirtyy eksoottiseen kiekkomaahan!
- Jesse Puljujärvi Ylelle: Tästä syystä NHL sai jäädä
- Mikael Granlundista iso paljastus: Hylkäsi toisen NHL-seuran jättitarjouksen
- Aleksander Barkovin pelitoverista karmea paljastus
- Siirto julki – Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue varmistui
- The Athletic: Aleksander Barkovista huima arvio
- Aleksander Barkovin pelitoverista karmea paljastus
- Kärpistä tuttu hyökkääjä löysi uuden joukkueen!
- Liigasta tuttu hyökkääjä siirtyy Mestikseen – viime kausi jäi kokonaan väliin
- Jokerien huippulupaus siirtyy Pohjois-Amerikkaan!
- Urheilucast: Ilves teki sopimuksen Liigan tähtipelaajan kanssa – yllättävä käänne muutti kaiken
- Jesse Puljujärvi Ylelle: Tästä syystä NHL sai jäädä
- Huippulupaus jättää HIFK:n – tässä uusi osoite!
- Mikael Granlundista iso paljastus: Hylkäsi toisen NHL-seuran jättitarjouksen