Karu uutinen: Liiga-legenda Ville Vahalahti joutuu lopettamaan huikean uransa – taustalla todella harmittava syy
Kuva: Juha Tamminen
Rauman Lukko tiedotti keskiviikkona, että huiman uran pelannut hyökkääjä Ville Vahalahden joutuu ripustamaan luistimet naulaan.
41-vuotias kiekkoikoni on kärsinyt vakavasta käsivammasta, jonka takia häntä ei olla nähty tällä kaudella ollenkaan kaukalossa.
Vahalahti on pelannut Liigassa huikeat 977 ottelua, joissa on syntynyt tehot 260+427=687. Hän on voittanut neljä kertaa SM-kultaa kasvattiseuransa TPS:n riveissä
Rauman Lukon tiedote:
Rauman Lukon hyökkääjä Ville Vahalahti joutuu lopettamaan uransa. Loukkaantumisen vuoksi koko alkukauden sivussa ollut, tänään keskiviikkona 41 vuotta täyttävä Vahalahti teki päätöksensä luonnollisesti haikein mielin. – Nyt tuli vastaan se päivä, jolloin on aika laittaa luistimet lopullisesti naulaan. Peliuran jatkuminen oli totta kai edelleen haaveena, mutta oikeassa kohtaa täytyy osata antaa myös periksi. Varmuutta ei ole, mutta saan käteni ehkä kovalla kuntoutuksella vielä sellaiseen toimintakuntoon, että sillä voisi tulevaisuudessa elää normaalia arkielämää. Ammattijääkiekkoilijan uraan siitä ei kuitenkaan enää ole, Vahalahti sanoo. Ensimmäisen SM-liiga-ottelunsa kaudella 1998-99 pelannut Vahalahti edusti Liigassa kasvattajaseuraansa TPS:ää ja nykyistä seuraansa Rauman Lukkoa yhteensä 977 runkosarjaottelussa. Läpi uransa pistepörssien kärkisijoilla ollut laitahyökkääjä viimeisteli kyseisissä otteluissa yhteensä 260 maalia ja antoi 427 syöttöpistettä, eli tehopisteitä syntyi yhteensä komeat 687. Näillä tehopisteillä hän on SM-liiga -historian kolmanneksi tehokkain pelaaja heti Janne Ojasen (799) ja Arto Javanaisen (792) jälkeen. Vahalahtea enemmän SM-liigassa ovat pelanneet vain Jan Latvala (1230), Erik Hämäläinen (1001) ja Markus Kankaanperä (988).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jarmo Kekäläinen palaa NHL-GM:ksi!
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Tässä Doug Sheddenin uusi työpaikka!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Naisleijonat – Olympialaiset 2026
- Nuorten Leijonien päävalmentaja Lauri Mikkola palaa Liigaan – IS: Tässä uusi seura!
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!