Pikkuleijonat sai asiantuntijoilta täydellisen tyrmäyksen: ”En ole kuunaan nähnyt noin välinpitämätöntä ja ylimielistä leijonajoukkuetta”

Alle 18-vuotiaiden MM-kisat ovat menneet Pikkuleijonien osalta totaalisen vihkoon. Ensimmäisen, Kanadaa vastaan pelatun ottelun ensimmäisen puoliskon jälkeen Suomen korttitalo murtui totaalisesti.
Tappiot tulivat vaahteranlehtipaitojen lisäksi myös Tsekkiä ja nolosti Valko-Venäjää vastaan. Päävalmentaja Mika Marttilan johtaman lauman panos puhuttaa laajasti, mm. eri toimittajien keskuudessa.
Ilta-Sanomissa työskentelevä pitkän linjan toimittaja Vesa Rantanen suhtautuu Suomeen seuraavalla tavalla.
– Tämä U18 sooloilu pakottaa miettimään entistä kovemmin, että miten yksilöiden vahvempi valmentaminen tehdään niin, että pyhät joukkueelle pelaamisen periaatteet säilyvät.
– Nyt tämän joukkueen kohdalla ne, suomihokin tärkeimmät lainalaisuudet, ovat selvästi unohtuneet.
Suomen tilanne on asiantuntijan mukaan todella poikkeuksellinen.
– En ole kuunaan nähnyt noin välinpitämätöntä ja ylimielistä leijonajoukkuetta. Materiaali todella laadukas, ei mitään kunnioitusta omaa joukkuetta kohtaan. Käsittämätöntä asennevammaa. Ei-suomalaista hokia.
Turnauksen aikana on nähty se, ettei luotsi Marttila ole saanut Suomea missään vaiheessa takaisin raiteilleen – saatika ryhdikkään näköiseksi.
– Ja kaikesta näkee, ettei päävalmentajalla ole mitään otetta tuohon remmiin, Iltalehden Sasha Huttunen vastasi.
Suomi taistelee tiistaina alkulohkon päätöspelissä puolivälieräpaikasta Sveitsin kanssa. Teema tuohon peliin on selvä: Voitolla irtoaa paikka auringosta eli pudotuspeleistä, tappio veisi katastrofaalisesti karsintaottelusarjaan.
LUE KISOISTA MYÖS:
Kaapo Kakon asema horjuu? Ykkösvarauspaikasta taisteleva suurlupaus hävyttömässä iskussa MM-kisoissa
Pikkuleijonien kuolemanpeli lähenee – näin joukkueesta kommentoitiin sysimustaa MM-turnausta
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Leijonat-pelaaja rustasi NHL-sopimuksen!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Sebastian Aho saamassa tahtonsa läpi? Carolina virittelee jättimäistä kaappausta
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi
- Yllätysuutinen! Leijonat-sentteri solmi NHL-sopimuksen
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!