HPK menettää jälleen yhden mestarijoukkueensa runkomiehistä – siirtyy toiseen Liiga-joukkueeseen!
Kuva: Juha Tamminen
HPK:ssa Suomen mestaruuden juuri voittanut 26-vuotias keskushyökkääjä Robert Leino siirtyy Ilvekseen 1+1-vuotisella sopimuksella, Ilves tiedottaa nettisivuillaan.
Liigakauden parhaimpiin aloittajiin lukeutunut 182-senttinen Leino iski 60 runkosarjaottelussa uransa tähän astiset ennätyspisteet 8+29=37. Mies oli iskussa myös pudotuspeleissä iskien 18 peliin 12 (2+10) tehopistettä sijoittuen pudotuspelien pistepörssin nelossijalle.
Yhteensä Leino on pelannut Liigassa 304 runkosarjaottelua tehoilla 37+96=133 ja 46 pudotuspeliottelua tehoilla 5+18=23.
– Toivotamme tuoreen Suomen mestarin tervetulleeksi Ilvekseen. Robert Leino on taitava ja älykäs kahden suunnan keskushyökkääjä, joka pystyy pelaamaan isoja minuutteja sekä tasakentällisin että erikoistilanteissa ja osallistuu peliin sen jokaisella osa-alueella. Olemme iloisia, että yksi liigakauden parhaista ja tavoitelluimmista keskushyökkääjistä valitsi seurakseen Ilveksen ja näki sen parhaana mahdollisena paikkana kehittyä kansainvälisen tason pelaajaksi, Ilveksen toimitusjohtaja Risto Jalo kommentoi seuran tiedotteessa.
LUE MYÖS: Suomalaismaalivahdin Euroopan kierros jatkuu – Lähde: Pelaa ensi kaudella Ruotsin SHL:ssä!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- HIFK:ssa käy jälleen ovi – kahdeksan pelaajaa lähtee!
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon