HELSINKI. Jokereiden omistajajärjestelyt ovat olleet jo pidemmän aikaa spekulaation alla. Seuran pääomistaja Hjallis Harkimo kertoi jo aiemmin keväällä, että hänen osuutensa myynti olisi pian valmis, mutta asia mutkistui viime hetkellä ja asia jäi sikseen.

Jokerit on tänään pitänyt tiedotustilaisuuden asian tiimoilta. Seuran uudeksi omistajaksi nousee seuran GM Jari Kurri, joka omistaa nyt organisaation kokonaisuudessaan. Ennen kauppoja Harkimo oli ostanut venäläisliikemiehet Gennadi Timtshenkon ja Roman Rotenbergin ulos Jokerit Hockey Club Oy:stä.

– Ei voisi olla parempaa omistajaa kuin Jari Kurri. En tule jättämään Jokereita kokonaan, minulla on vielä pari projektia. Mutta eroan Jokereiden hallituksesta. Sitten kun lähdetään, niin lähdetään kunnolla. Tämä on iso hetki minulle, Harkimo kommentoi muutosta.

Siirtymävaiheessa Harkimo kuitenkin toimii vielä toistaiseksi hallituksessa.

Liigaan palaaminen ei kuulu Jokereiden tulevaisuuden suunnitelmiin. Suomalaisuus on kuitenkin teemana niin omistajamuutoksessa kuin pelaajien hankinnoissakin.

LUE MYÖS: Mitä ihmettä? KHL:ään kaavaillaan joukkuetta Lähi-idästä – Jokereille vierasreissu keskelle aavikkoa

Jokereiden rahoituskuviot hämärän peitossa – näin omistaja Jari Kurri kommentoi asiaa

Koskettavat jäähyväiset! Hjallis Harkimo luopui Jokereista – omistajaksi nousee Jari Kurri

Antero Mertaranta sekosi Leijonien sensaatiosta – katso tunnelmat selostuskopista!

Miikka Lahtinen, Hartwall Arena
Twitter: @miikka_lahtinen