Mestis-joukkue hankki taas uuden liigataustaisen pelurin – kokemusta pääsarjasta yli 200 ottelun verran
Kuva: Juha Tamminen
Mestiksessä pelaava Kiekko-Vantaa tiedotti äskettäin nettisivuillaan, että Liigassa viime kaudella suomenmestarijoukkue HPK:ta ja runkosarjaan jäänyttä Jukureita edustanut Harri Kainulainen liittyi lohipaitojen ryhmään.
Nyt joukkue teki taas liigahankinnan. Lauman tuorein vahvistus on Ässissä pelannut Mikael Saha ensi kauden kattavalla sopimuksella.
– Hyvillä mielin saavun Vantaalle. Minulla on odottavainen olo. Kiekko-Vantaasta olen kuullut paljon hyvää. Siellä tekeminen on ammattimaista ja urheilullisuus hyvällä mallilla ja meillä on hyvä porukka kasassa. Uudet tuulet tekevät varmasti hyvää, yli 200 liigaottelua pelannut sentteri hehkutti.
Viime talvi meni Sahan ja Ässien osalta täysin plörinäksi. Pelaaja tosin saalisti patapaidassa 54 ottelussa tehot 4+5=9, joka oli hyökkääjälle komeasti kausikohtainen piste-ennätys liigakaukaloissa. Saha vietti yhteensä seitsemän kautta Porissa.
– Porin vuodet olivat hienoja. Aika nopeasti tuli kehitystä ja pääsin liigajoukkueen mukaan. Viimeiset liigakaudet eivät kuitenkaan menneet niin hyvin, enkä saanut lunastettua isompaa roolia. Mutta pystyin kuitenkin näyttämään, että pystyn pelaamaan Liigassa. Kyllä siinä ehti vähän ainakin porilaistua.
Saha tiesi kertoa, mitä hän tuo vantaalaisten ryhmään.
– Olen monipuolinen pelaaja. Pelaan molempiin suuntiin luotettavasti. Hyökkäyspäässä pystyn tekemään tulosta ja se on tarkoitus nyt. Pystyn pelaamaan ylivoimaa ja alivoimaa. Minulla on kova halu auttaa joukkuetta menestymään isossa roolissa ja pelata ehjä kausi.
LUE MYÖS: Mammuttimainen NHL-sopimus! Huima arvio: Mikko Rantanen nauttii jatkossa tajutonta vuosipalkkaa
LUE MYÖS: Arvio: Näin valtavan NHL-sopimuksen Sebastian Aho allekirjoittaa
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Mikkolalta pettynyt tilitys MM-välierätappion jälkeen: ”Kolikonheittoa”
- Katkera tappio! Ruotsi kaatoi Nuoret Leijonat MM-välierätrillerissä
- Suomalaisvahdille pätkäpesti Ruotsissa – saa vastaan entisen seuransa
- Piikki faneille: USA-pomo perusteli NHL-supertähtien pudottamista olympialaisista
- Nuoret Leijonat kohtaa Ruotsin MM-välierässä – tässä kentälliset otteluun!
- Lähde: TPS pelaajakaupoilla – tehokas ruotsalaispuolustaja haaviin!
- Lähde: Sportin sentteri lähtökuopissa – tässä uusi osoite?
- Ruotsalaistoimittaja: vain yksi asia voi estää Ruotsin voiton Nuorista Leijonista!
- Vau! Sebastian Aho ylsi NHL:ssä rajapyykkiin, johon vain harva suomalainen on pystynyt
- Näin näet Nuorten Leijonien MM-välierän Ruotsia vastaan ilmaiseksi
- Ruotsalaistoimittaja: vain yksi asia voi estää Ruotsin voiton Nuorista Leijonista!
- LIVESEURANTA: Suomen olympiajoukkue ja pelaajavalinnat
- Nuoret Leijonat liekittää ruotsalaismediassa: ”Teillä ei ole mitään mahdollisuuksia”
- Jere Innala: Yllätyssiirto jättiseuraan!
- IS: Tästä syystä Aatos Koivu hyllytettiin oikeasti – ”Kannan vastuun”
- Patrik Laine: iso uutinen!
- Lauri Mikkolan kohtelu sylettää Jonne Virtasta – lataa suorat sanat: ”Etsimällä saa etsiä…”
- Näin näet Nuorten Leijonien MM-välierän Ruotsia vastaan ilmaiseksi
- Tässä Nuorten Leijonien vastustaja välierissä!
- NHL-supertähti tylysti ulos olympialaisista – latasi suorat sanat