Lähtöpassit! Liiga-seura näytti suomalaishyökkääjälle ovea – ”Parempi laittaa peli poikki”

© Kuva: Getty Images

Lukko on näyttänyt ovea joukkueen mukana testisopimuksella olleelle suomalaishyökkääjälle.

Raumalaisseura tiedotti torstai-iltana verkkosivuillaan, ettei 24-vuotias Joel Janatuinen jatka enää joukkueen mukana.

– Janatuinen on lupaava pelaaja ja lisäksi fiksu ja asiallinen ihminen. Kilpailu pelipaikoista on kuitenkin kovaa ja tässä kohtaa nähtiin paremmaksi laittaa peli poikki. Vaarana olisi ollut, että hänen roolinsa olisi jäänyt liian pieneksi. Mielestäni tämä on myös reilua pelaajaa kohtaan, koska näin hänelle jää enemmän aikaa uuden seuran etsintään. Kokonaisuudessaan Janatuinen jätti kuitenkin oikein positiivisen kuvan itsestään, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kertoo seuran verkkosivuilla.

Janatuinen on melko tuntematon pelaaja suomalaiselle kiekkoyleisölle, sillä hän on pelannut viimeiset viisi vuotta Pohjois-Amerikassa. Kuluneella kaudella hän edusti NCAA:ssa Pohjois-Dakotan yliopistojoukkuetta.

>>> Erikoistarjous rajoitetun ajan: Lunasta 20€ liveveto + 100% talletusbonus!