Jori Lehterän yllättävä lähtö jätti HIFK:lle aukon keskushyökkääjäosastolle. Seura joutuu nyt etsimään nopeasti ratkaisua tilanteeseen.

HIFK:n urheilujohtaja Janne Laukkanen vahvistaa Ilta-Sanomille, että seura kartoittaa vaihtoehtoja Lehterän tilalle.

– Tämä on niin tuore juttu, ja onhan meillä tietysti selkeitä näkemyksiä siitä, mutta nyt meidän pitää miettiä, miten me se ratkaistaan, Laukkanen sanoo.

Lehterä ilmoitti lauantaina lopettavansa pelaajauransa. Myöhemmin hän kertoi Instagramissa tarvitsevansa ”aikalisän” eikä luvannut sataprosenttisella varmuudella, että ura olisi ohi.

HIFK:n ja Lehterän sopimus on kuitenkin purettu, eikä seuralla ole enää sopimusvelvoitteita häntä kohtaan.

Laukkanen kertoo saaneensa tiedon Lehterän päätöksestä perjantaina.

– Siinä keskusteltiin ja sitten totta kai käydään asiat läpi. Pitää kunnioittaa hänen päätöstään. Ei me hänestä voida tässä enää enempää puhua. Hän vastaa itse seuraavista asioista. Täällä hommat jatkuvat, sanoo Laukkanen.

Lehterä ehti pelata tällä kaudella neljä ottelua tehoin 0+1. Hän kuului HIFK:n kapteenistoon ja toimi aiemmilla kausillaan joukkueen keskushyökkääjänä.

Nyt HIFK:n on löydettävä uusi ratkaisu hyökkäykseensä.

– Ei tässä jäniksen selässä olla. Kyllä siihen ratkaisu on löydettävä, ja sitä työstetään tässä koko ajan. Ei tämä optimaalisin tilanne ole, mutta mietitään ja pähkäillään ja katsotaan paras mahdollinen vaihtoehto.

Laukkanen ei sulje pois muitakaan muutoksia, mikäli HIFK:n vaikea alkukausi jatkuu.

– Totta kai meidän pitää ratkaista tämä edellinen (Lehterän) keissi. Sitten ruvetaan miettimään syntyjä syviä. Tietysti riippuu siitä, miten me nähdään, mitä markkinoilla on ja kuinka voidaan toimia. Tässä on 15. helmikuuta asti (siirtoraja) aikaa tehdä kaikennäköistä, Laukkanen sanoo.

HIFK on voittanut kauden viidestä ensimmäisestä ottelustaan vain yhden.

LUE MYÖS: