Venäjä löylytti, nuorten maajoukkueen peli sakkasi pahasti – ”Yksittäisiä pelaajia ei voi syyttää, he yrittivät parhaansa”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Suomen alle 17-vuotiaiden maajoukkue pelasi perjantaista sunnuntaihin Venäjän vastaavaa ikäluokkaa vastaan kolme maaottelua Vierumäen urheiluopistolla. Sinivalkoiset eivät onnistuneet voittamaan yhtäkään kamppailua varsinaisella peliajalla.
Perjantaina itänaapuri voitti jatkoajalla 4-3, lauantaina Suomi sentään korjasi päänahan voittolaukauskisassa luvuin 3-2. Sunnuntaina Venäjä löylytti otteluiden isäntäjoukkueen jäähän tylyin lukemin 6-2.
– Pelasimme tässä tiukkarytmisessä tapahtumassa kolme ottelua peräkkäisinä päivinä. Alla oli kaksi hyvää ottelua. Kolmanteen otteluun valmistautuminen oli aika paljon henkistä hommaa sekä viestintää pelaajien suuntaan, Leijonien viestintäosasto ja joukkueenjohtaja Hannu Saintula arvioivat Suomen Jääkiekkoliiton sivuilla.
– Venäjä onnistui siinä paremmin ja ansaitsi voittonsa, me emme olleet riittävän hyviä. Meidän on vielä opeteltava noita asioita – koko porukan, pelaajien ja staffin, tämä on yhteinen juttu. On tehtävä asioita huolellisemmin ja paremmin.
Päätöspelissä Suomi kärsi valitettavasti vajetta niin puolustus- kuin hyökkäyspelissä.
– Ne eivät olleet sillä tasolla, jonka kansainvälisen ottelun voittaminen vaatii. Pelin pitää olla kokonaisvaltaista, kyseessä ei ole puolustajat ja hyökkääjät vaan puolustaminen ja hyökkääminen. Aiemmin ne ovat meillä toimineet, mutta nyt niin ei ollut.
Joukkue ei tehnyt sovittuja asioita yhdessä.
– Yksilöinä yritimme tehdä asioita oikein, mutta kun se tulee vähän pakotettuna, peli sakkaa. Nyt niin kävi. Pojat yrittivät kaikkensa. Yksittäisiä pelaajia ei voi syyttää, he yrittivät parhaansa, mutta tänään rytmit eivät olleet kohdallaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kimmo Timonen sivaltaa suomalaismediaa päävalmentajakohusta: ”Selkään puukottamista”
- Leijonien kiusallinen skandaali levisi Ruotsiin: ”Kaaos Suomessa”
- Tässä Leijonien ketjut Ruotsia vastaan – kaksi uutta NHL-miestä sisään!
- Ruotsin NHL-tähti paljasti kuka on Leijonien vaarallisin pelaaja
- Tre Kronor -tähti lipsautti haastattelussa: Tässä Ruotsin maalivahti Leijonia vastaan
- IS: Leijonien pelaajat suunnittelivat järisyttävää liikettä – NHL-huippunimi haluttiin Antti Pennasen tilalle!
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Ruotsin – Leijonilta unelmastartti!
- Paljastus: Nathan MacKinnon satsaa isoja summia uraansa – ”Laittaa älyttömän määrän rahaa”
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Ruotsi tv-lähetykset ja selostajat
- Kanadalle surkea uutinen – tähtipuolustaja loukkaantui
- Ruotsi laukoi 60 kertaa Italian maalia kohti – Jukka Jalonen: ”En ole ikinä ollut tällaisessa pelissä”
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Slovakian – Leijonien NHL-miehistölle shokkitappio!
- Leijonien shokkitappiolla välitön vaikutus – tätä se tarkoittaa turnauksen jatkoa ajatellen
- Leijonat hävisi 1-4 – Miro Heiskaselta kova lausunto
- Antti Pennanen vahvisti kuka pelaa maalilla Ruotsia vastaan
- Lehti: Kärpät-tähdestä tipahti iso huhu!
- Leijonat tositoimiin olympialaisissa: Suomi-Slovakia tv-lähetykset ja selostajat
- Näkökulma: Leijonien NHL-miehistölle nolo tappio – Antti Pennasen heikkous nosti taas päätään
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – Liiga-supertähden uusi seura selvisi!
- Leijonat-taituri: ura jatkuu Liigassa