Liigastakin tuttu Stanley Cup-voittaja Tim Thomas sai komean kunnianosoituksen – kiinnostus jääkiekkoon lopahtanut: ”Elän täysin toisenlaisessa maailmassa”
Kuva: Ilari Savonen
Suomen kaukaloistakin hyvin tuttu Stanley Cup-voittaja Tim Thomas on valittu USA:n jääkiekon kunniagalleria Hockey Hall of Fameen.
Nykyään 45-vuotiaan yhdysvaltalaismaalivahdin ura ei kulkenut aivan perinteisimpiä polkuja, sillä Quebec Nordiquesin 1994 varaama Thomas vakiinnutti paikkansa NHL-veskarina vasta yli kolmikymppisenä pelattuaan sitä ennen farmisarjoja, sekä useamman kauden Suomessa ja Ruotsissa.
HIFK:n paidassa Suomen mestaruutta 1998 juhlinut Thomas pelasi viimeiset ottelunsa keväällä 2014 Dallas Starsissa.
Thomas muistelee NHL:n virallisella nettisivulla kiekkouraansa ja kertoo, ettei ole uran päättymisen jälkeen ollut juuri missään tekemisissä jääkiekon kanssa.
– Minulla ei ole minkäänlaista suhdetta lajiin. Keskittymiseni on nyt muiden asioiden oppimisessa. Jääkiekko opetti minua todella paljon, mutta uskon oppineeni siitä sen verran kuin tarvitsin, Thomas toteaa ja jatkaa:
– Mitä tulee siihen, tulenko olemaan enemmän tekemisissä kiekon kanssa, en vain usko niin tapahtuvan. Minulla on muita mielenkiinnon kohteita ja elän täysin toisenlaisessa maailmassa kuin pelatessani.
Thomas voitti Stanley Cup-mestaruuden Boston Bruinsin väreissä kaudella 2010-11. Hänet muistetaan lukuisista arvokisoista myös USA:n maajoukkueesta.
Suomessa hän edusti HIFK:n lisäksi Kärppiä ja Jokereita.
LUE MYÖS:
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Mikko Rantaselle taas vahvat tehot! Nousi samalla jäähypörssin kärkeen
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä
- JYP jatkosopimukseen ulkomaalaisvahvistuksen kanssa!
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralle hurja vahvistus HIFK:sta!
- Nyt jysähti – Jokerit teki nimekkään kaappauksen!
- Olli Jokiselta raju paljastus MTV:lle: konkarihyökkääjän kausi ohi!
- Olympialaisia uhkaa nöyryyttävä kohtalo: NHL-tähdet jäämässä pois?
- Jokereista ja Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- IS: Niko Huuhtanen löysi uuden seuran
- Kultaleijonalta vihjaus ensi kauden seurasta: ”Raha ei aina pääasemassa”