Valmentajaruletti pyörii! Lukko paljasti jo nyt uuden valmennuksensa – TPS-käskijä vaihtaa pian seuraa

© Kuva: Juha Tamminen

Rauman Lukko on julkaissut valmennuskuvionsa tuleville vuosille.

Seuran nykyinen pääkäskijä Pekka Virta jatkaa seurassa vielä kaudella 2020-21. Sen jälkeen päävalmentajaksi hyppää uusi nimi.

Liiga-seura kertoo, että tällä hetkellä TPS:ää valmentava Marko Virtanen hyppää jo ensi kaudeksi Raumalle. Käskijä aloittaa ensin seuran A-nuorten päävalmentajana. Sen jälkeen hän toimii kaksi seuraavaa kautta liigajoukkueen päävalmentajana (kaudet 2021-22 ja 2022-23).

– Tällä hetkellä keskittymiseni on 100% työhöni TPS:n organisaatiossa, mutta tämän lajin parissa on kuitenkin tulevaisuuden suunnitelmat katsottava ja sovittava etukäteen. Tarkoitukseni on tuoda omaa tietotaitoni ensin nuorten käyttöön ja samalla oppia tuntemaan Lukon organisaatiota, jonka jälkeen sitten eteenpäin liigajoukkueen kanssa, Marko Virtanen kommentoi.

Virta on tyytyväinen ratkaisuun. Alkanut kausi on hänelle kolmas Lukon peräsimessä.

– Koen tämän aina luottamuksen osoituksena, kun seura haluaa tarjota mahdollisuuden. Organisaatiossa on tällä hetkellä erinomainen henki ja olosuhteet hyvät, jotka antavat hyvät edellytykset positiivisen ilmapiirin luontiin, Virta avaa.