Kärppien tulikuuma maajoukkuemies vietti taas hervotonta tehoiltaa – nousi samalla harvinaiseen joukkoon Liigassa
Kuva: Getty Images
Kuluva liigakausi on ollut Kärppien tehopuolustaja Jakub Krejcikin näkökulmasta suoraan sanottuna sekopäinen. Maajoukkuepelaaja on paukuttanut jo kaksi hattutemppua, ja näistä ensimmäinen syntyi 25. lokakuuta KalPaa vastaan ja toinen tiistaina 26. marraskuuta JYPin reppuun.
Kaksi hatullista kauden aikana puolustajan paikalta ei ole Liigassa todellakaan mitään arkipäivää, sarjan virallisella Facebook-tilillä vahvistetaan.
Puolustajista kahteen hattutemppuun yhden kauden aikana ovat pystyneet Krejcikin lisäksi vain Pekka Marjamäki sesongilla 1977-78 ja Tapio Levo joitain vuosia myöhemmin, 1984-85. Edellisestä pakin kahden hattutempun kaudesta on aikaa siis noin 35 vuotta.
Sekin on merkittävä seikka, että Krejcikin lisäksi yhdeksän puolustajaa kautta aikojen on tehnyt runkosarjassa vähintään kaksi hattutemppua. Kärjessä on Marjamäki viidellä hattutempulla.
– (Jari) Sailiolta tuli hieno yksilösuoritus alkuun, ja olin maalin kulmalla. Yritin laittaa kiekkoa sisään, muttei mennyt. Kiekko jäi Jakubille, ja se kiekon sisään, oululaisten hyökkääjä Julius Hermonen kuvaili voittomaaliksi jääneen 2-1-häkin syntymistapaa seuran kotisivujen videohaastattelussa.
Reilun 22 minuutin peliaikakeskiarvolla Liigassa luutiva tsekkipakki on paukuttanut syyskauden 23 ottelussa messevät tehot 7+10=17. Hänen tehotilastonsa vertailu on häikäisevä sekin: +33/-9=+24.
28-vuotias prahalainen on pakkien pistepörssin kakkonen heti Tapparan Valtteri Kemiläisen (1+19=20) jälkeen.
LUE MYÖS:
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!