Leijonat palaa kaukaloon! Arvio: Nämä huippunimet mukaan maajoukkueeseen
Kuva: Getty Images
Leijonat palaa tositoimiin helmikuun alussa, kun joukkue matkaa uudella miehistöllä Ruotsin EHT-turnaukseen.
Tuore joukkue nimetään maanantaina 27. tammikuuta. Leijonat.com nostaa jo nyt esille viisi kiinnostavaa suomalaisnimeä, jotka ansaitsevat näytönpaikan Leijoniin.
Mukaan nousee sekä odotettuja nimiä että muutama potentiaalinen yllätysvalinta. Keitä nimiä SINÄ odotat Leijoniin? Ota kantaa keskusteluun myös Facebookin suositussa Jääkiekon olohuone -ryhmässä!
Arvio: nämä nimet ansaitsevat näytönpaikan Leijonista
Mikael Ruohomaa, Sibir (KHL) Kokenut hyökkääjä pelaa upeaa kautta Sibirissä. Joukkueensa ylivoimainen pistekunkku on takonut varsinkin talven mittaan kovaa jälkeä Venäjällä. Ruohomaa ei ole hieman yllättäen pelannut tällä kaudella vielä Leijonissa. Tuo yllätyksellisyyttä ja taitoa myös maajoukkueeseen. Ilari Melart, Växjö (SHL) Puolustajamörkö takoo hurjaa jälkeä Ruotsissa. 12 maalia 19 pistettä on melkoiset lukemat hyvältä puolustavalta pakilta. Melart on pelannut aiemmin kaudella jo kaksi peliä Leijonien matkassa. Tuore huippuvire nostaa pakin väkisinkin myös uudelleen Leijonien matkaan. Lauri Pajuniemi, TPS (Liiga) Yllätysnimi Liigasta? Nuori Pajuniemi takoo kovaa jälkeä turkulaisten matkassa. Läpimurtokautta pelaava kiekkotaituri toisi ennakkoluulottomuutta ja suoraviivaisuutta Leijoniin. Frans Tuohimaa, HIFK (Liiga) HIFK-vahti sai kutsun jo Venäjän EHT-turnaukseen. Vahvat otteet sekä pirteä kausi HIFK:ssa ovat vain nostaneet torjujan osakkeita. Ansaitsee lisää näytönpaikkoja Leijonista. Teemu Pulkkinen, Dynamo Moskova (KHL) Nostetaan mukaan myös KHL:ssä huimat 19 maalia pommittanut Pulkkinen. Maalitykki tuo joukkueeseen aina vahvan erikoisosaamisensa. Vahvan kauden jälkeen on pienoinen yllätys, ettei Pulkkinen ole saanut vyölleen vielä yhtään maaottelua. LUE MYÖS: Näitkö tätä? Suomalaistähti tuuletti voittoa KHL:ssä liian aikaisin – vastustaja vinoilee peräänLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sport hankki tutun hyökkääjän Sveitsin liigasta
- IS: Aleksander Barkov sai NHL-kärkivarauksen haukkomaan henkeään: ”Uskomatonta”
- Hieno saldo! 13 suomalaista varattiin NHL:ään
- ”Hullua” – Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftin puhutuimman ratkaisun
- Kolme suomalaista varattiin NHL:n avauskierroksella – tässä ovat kaikki nimet
- Maajoukkuekapteeni antoi tukensa KHL:ään loikanneelle MM-sankarille – ”Täysin ansaittua”
- Leijonien MM-hyökkääjä: NHL-sopimus
- Leijonista tuttu tehomies sai lähtöpassit SHL-seurasta – ”Emme näe käyttöä”
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa
- Leijonista tuttu tehomies sai lähtöpassit SHL-seurasta – ”Emme näe käyttöä”
- Hieno saldo! 13 suomalaista varattiin NHL:ään
- ”Hullua” – Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftin puhutuimman ratkaisun
- Leijonien MM-hyökkääjä: NHL-sopimus
- IS: Aleksander Barkov sai NHL-kärkivarauksen haukkomaan henkeään: ”Uskomatonta”
- Maajoukkuekapteeni antoi tukensa KHL:ään loikanneelle MM-sankarille – ”Täysin ansaittua”
- Kolme suomalaista varattiin NHL:n avauskierroksella – tässä ovat kaikki nimet