NHL-vuoden tulikuumimmat suomalaiset? Tähtivahtien tilastot maagista luokkaa: ”Hän on pelannut uskomattomalla tavalla”
Kuva: Getty Images
Jos NHL:stä pitäisi nimetä alkaneen vuosikymmenen yksiselitteisesti paras suomalainen, ei Juuse Saros olisi lainkaan pieleen mennyt valinta. Nashville Predatorsin maalilla nollia torjuva vahti on syrjäyttämässä konkari Pekka Rinnettä ykköskassarin tontilta hiljalleen.
Nuorten maailmanmestari on seissyt tolppien välissä tänä vuonna 19 ottelussa, joista hän on 17:ssä toiminut aloittavana vahtina. Saroksen torjuntaprosentit ovat näissä häikäisevät 93,3, jotka ovat koko sarjan mittapuulla toiseksi parhaat kuluvalla vuosikymmenellä.
Edellä on vain selvästi vähemmän pelannut Florida Panthersin Chris Driedger lukemin 94,1. Näiden veijarien lisäksi kolmen kärkeen yltää Saroksen kanssa samoin lukemin Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläisen timantti Elvis Merzlikins. Se on siis sanomattakin selvää, että suomalaisvahti pöllyttää tällä hetkellä yhtä vaille kaikkia kollegoitaan.
– Hän on pelannut uskomattomalla tavalla, rehellisesti sanottuna. Hän näyttää rauhalliselta, jopa vaarallisissa maalipaikoissa. Hän nielee kiekkoja, syö joka ikinen kerta, joukkuekaveri Ryan Ellis hehkutti Predatorsin kotisivuilla viikonloppuna Saroksen nollapelin jälkeen.

LUE MYÖS:
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun