Ei suuri yllätys? Tässä on kauden kiekkoteko: ”Mursi hiljaisuuden muurin…”
Kuva: Juha Tamminen
Jääkiekkojournalistit ovat julkistaneet kauden perinteiset palkintonsa.
Vuodesta 2008 jaetun kauden kiekkoteko -palkinnon saa entinen Liiga-kiekkoilija Janne Puhakka. Kauden kiekkotoimittajalle vuodesta 1978 lähtien jaetun Jouko Autero –palkinnon saa puolestaan Iltalehden toimittaja Sasha Huttunen.
Puhakasta tuli lokakuussa 2019 Helsingin Sanomille antamallaan haastattelulla ensimmäinen suomalainen ammattilaispelaaja, joka on kertonut julkisesti homoseksuaalisuudestaan.
– Joskus vuosien päästä tulevaisuudessa saattaa näyttää hassulta, että jääkiekkoilijan julkinen tunnustus seksuaalisesta suuntautumisestaan on ollut palkinnon arvoinen teko. Sille on kuitenkin ollut syynsä, miksi Suomessa ei ole tällaista ulostuloa aiemmin tällä tasolla kuultu. Kuten Janne Puhakka on itsekin kertonut, vähemmistöön kuuluvan voi olla vaikea olla oma itsensä jääkiekkojoukkueen sisällä. Yksilö voi kokea pelkoa siitä, miten yleisö tai joukkuetoverit suhtautuvat perinteisistä normeista poikkeamiseen, Jääkiekkojournalistien puheenjohtaja Mikael Hoikkala toteaa Liigan nettisivulla julkaistussa tiedotteessa ja jatkaa:
– Puhakka mursi hiljaisuuden muurin ja pani itsensä peliin esikuvana, jotta erilaisuuden taakka kevenisi kaikilla, joita se painaa. Tunnustuksen jälkimainingeissa jääkiekkoyhteisö on osoittanut laajalti tukea hänen esimerkillisyydelleen. Se on rohkaiseva merkki kaikille, ettei aiemmin vaiettuna pidettyjen aiheiden esille nostamista tarvitse pelätä ja että jääkiekko todella kuuluu kaikille.
LUE MYÖS:
- Tomek Valtonen paljasti IS:lle, miksi Jokerien tähtihankinnat heivattiin katsomoon – ”Tosi yksinkertaista”
- Mikael Granlundille iso kunnianosoitus NHL:ssä – nyt puhuu mies itse
- Kultaleijona heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- Jokerifaneilta suorat sanat päävalmentaja Tomek Valtoselle
- Jokereilta kova ratkaisu katsomoon komennettujen tähtien suhteen
- Pelicansille tipahti surkeita uutisia ennen Jokerit-ottelua!
- Jokereissa kuohuu – kolme tähtihankintaa heivattiin katsomoon
- Urheilucast: Liiga-jätti lähti Jori Lehterän perään – ”Sauna ei tule kylmenemään”
- Nyt näyttää pahalta – Liiga-seuran karmeat talousluvut julki
- Se oli siinä – Kärppien seuraikoni päättää pelaajauransa
- Kultaleijona heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- IS: Jori Lehterä teki ratkaisunsa loppukaudesta – HIFK:lle jäi arvokas kortti
- Urheilucast: Liiga-jätti lähti Jori Lehterän perään – ”Sauna ei tule kylmenemään”
- Se oli siinä – Kärppien seuraikoni päättää pelaajauransa
- Liiga-seura teki löydön vapailta markkinoilta – ”Tosi innoissani tulen”
- Jokereilta kova ratkaisu katsomoon komennettujen tähtien suhteen
- Jukka Jalosen nimi liitettiin Jokereihin – kommentoi IS:lle: ”Mähän oon ilmoittanut”
- Jokerifaneilta suorat sanat päävalmentaja Tomek Valtoselle
- Nyt näyttää pahalta – Liiga-seuran karmeat talousluvut julki
- Pelicansille tipahti surkeita uutisia ennen Jokerit-ottelua!