SaiPassa kautensa aloittanut suomalaiskonkari sai sopimuksen Ruotsiin – ”Tunsin, että meillä oli todellakin saumoja”

Kvällspostenin ja Expressenin toimittaja Johan Svensson kirjoitti Twitter-tilillään, että Tuomas Kiiskinen (arkistokuvassa) jatkaa Ruotsin SHL-joukkue Skellefteåssa vuoden pahvilla. Asian vahvisti myös seura omilla nettisivuillaan.
Vasemman laiturin paikalla viihtyvä 33-vuotias peluri luuti samassa seurassa viime kaudella 38 ottelussa pistein 8+11=19 (+9). Kiiskinen nähtiin myös SaiPassa 11 ottelussa, joissa hän takoi pinnat 2+5=7 (-2).
– Odotan paluuta innolla. Meillä oli jengissä paljon hyviä pelaajia ja kavereita. Haluan olla mukana mahdollisuudessa voittaa jotakin. Viime kauden puolen välin paikkeilla tunsin, että meillä oli todellakin saumoja. Se merkitsi tähän päätökseeni ja minuun muutenkin, pelaaja sanoi Skellefteån kotisivuilla.
Joukkue oli Ruotsin pääsarja SHL:ssä runkosarjan nelonen. Pudotuspelejä se ei ehtinyt aloittamaan. Ensi kaudella Kiiskinen on yksi seuran vanhimpia, joten hänen on kyettävä antamaan panoksensa joukkueelle sekä jäällä että sen ulkopuolella.
– Jääkiekkoilijana haluan kehittyä toki koko ajan. Minun on tehtävä kaikkeni auttaakseni joukkuetta voittamaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee