HPK hankki kovan potentiaalin taiturin – vastuu ei pelota: ”Haluan olla mukana tuloksenteossa”
Kuva: Juha Tamminen
Hyökkääjä Jesse Mankinen hakee uutta nousua uralleen HPK:sta.
Mankinen solmi maaliskuussa hämeenlinnalaisjoukkueen kanssa kaksivuotisen pelaajasopimuksen, joka sisältää jälkimmäisen kauden osalta option ulkomaansiirtoon.
28-vuotiaalle laiturille on tarjolla suuri rooli, sillä HPK:n urheilujohtaja Mika Toivolan mukaan Mankista kaavaillaan kahteen kärkikenttään.
Vastuu ei kuitenkaan vaikuta taituria pelottavan.
– Haluan olla mukana tuloksenteossa. Se ei aseta paineita, että odotetaan tällaista, tiedostan sen, että odotuksia on. Haluan palata takaisin, sille tasolle, millä olen pystynyt pelaamaan ja ehkä vielä paremmalle tasolle, Mankinen toteaa HPK:n nettisivulla.
Päättynyt sesonki oli Mankiselle vaikea, sillä alkukaudesta tullut loukkaantuminen teki paluun omalle tasolle haastavaksi.
Kaudella 2018-19 Pelicans-paidassa uransa ennätyspinnoja (39) sivunnut Mankinen summasi päättyneellä sesongilla 39 ottelussa vain 11 (6+5) tehopistettä ja tie vei lahtelaisseuran helmikuun tyhjennysmyynnissä Sveitsin pääsarjaseura HC Davosiin.
Reissu päättyi koronaviruspandemian vuoksi lyhyeen ja Mankinen ehti pelata käkikellomaassa vain kuusi ottelua tehoin 0+2=2.
Pesti oli lyhyydestään huolimatta mieluinen.
– Peli Sveitsissä oli sellaista, mistä pidin ja muutoinkin nautin koko reissusta. Runkosarjan jälkeen treenattiin pari viikkoa ja odoteltiin, mutta sitten tuli ilmoitus, että kausi ei jatku enää. Ilmoitus kotiinlähdöstä tarkoitti sitä, että kamat kasaan ja kotiin. Seura kyllä hoiti asiat tosi hyvin siellä päässä, Mankinen kehuu.
Aiemmin Liigassa Pelicansin lisäksi SaiPaa ja KalPaa edustanut Mankinen odottaa innolla uutta haastettaan Hämeenlinnassa.
– Oon tykänny tavasta, jolla HPK pelaa, aina ollut hankala vastustaja. Sovin mielestäni hyvin Kerhon tyyliin. Monipuolisuus on valttini, tilanteessa kuin tilanteessa minuun voi luottaa, vinkkaa kokenut laituri.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MTV: Joonas Korpisalo teki yhden asian selväksi
- Aleksander Barkovilta paljastus yksityiselämästä: ”En tiedä, onko tämä noloa”
- Yksi maali 45 otteluun – Kärpiltä erikoinen hyökkääjähankinta
- Siirto lähellä: Tappara hankkimassa kovan luokan puolustajan!
- Se oli siinä – NHL-tähti lähti kotiin MM-kisoista
- Leijonat kohtaavan Latvian MM-joukkue julki – mukana useampi Liiga-pelaaja
- Supervahvistus MM-kisoihin! Sidney Crosby saapuu Kanadan avuksi
- Kanadan MM-joukkue vahvistuu – kaksi uutta NHL-tähteä mukaan
- Lukko kiinnitti ex-NHL-puolustajan veljen – ”Oli tähtäimessä jo viime kaudella”
- Haastattelu: Jesse Puljujärvi latautuneena kohti MM-kisoja – yksi saavutus nousisi ylitse muiden
- IS: Leijonat-pelaajan MM-unelma murskaksi – Antti Pennaselta lohduttomat sanat
- UC: Leijonien NHL-vahvistus neuvottelee Jokerien kanssa – siirtopommi vireillä!
- Jättikaappaus – Liigan pistelinko vaihtaa Jokerien leiriin!
- Kova kohtalo – nämä pelaajat putosivat Leijonien MM-joukkueesta
- Uusi seura selvisi – Dominik Pavlat lähtee Ilveksestä!
- Nyt sattui – Leijonille karu takaisku!
- Nyt tuli puskista – Kanadan MM-joukkue jysäytti yllätysuutisen!
- Leijonien MM-avausvastustaja Saksa julkaisi joukkueensa
- Leijonat murskasi Ruotsin – Suomen NHL-tähden päreet paloi
- Artturi Lehkonen: karu takaisku