Isoja uutisia Mestiksestä: Legendaarinen nimi palaa kiekkokartalle – taustalle kaksi suomalaista huippupelaajaa

Tähän päivään asti pitkään Jokipoikina tunnettu seura tiedotti kotisivuillaan isoista uutisista. Tästä eteenpäin Joensuussa on vain yksi joukkue, ja Mestis-seuran nimeksi palaa Joensuun Kiekko-Pojat.
Sivuilla kerrotaan, että Jokipoikien taustayhtiön Mehtimäki Oy:n omistus on vaihtunut. Sen koko omistus siirtyi äskettäin uudelle taustaryhmälle, jossa on mukana tuttuja kiekkoilijoitakin. Entiset omistajat Henry Rösch ja Jarkko Immonen astuivat syrjään, jonka myötä myös puheenjohtaja vaihtui.
Immosen tilalle tulee Juha Kupiainen. Uudet omistajat ovat tämän lisäksi Jaakko Lipponen, Anssi Kekäläinen, Harri Karttunen ja Joona Laakkonen sekä Joensuun kiekkotimantit ja maajoukkuepaitaakin kantanut hyökkääjä Miro Aaltonen (arkistokuvassa) sekä maalivahti Tomi Karhunen.
Immonen sanoo, että Joensuussa on etsitty seuralle lisävoimia pidemmän aikaa, ja kyseistä kuviota oli pohjustettu jo vuoden verran.
– Pelillinen puoli on meillä onnistunut varsin mallikkaasti, mutta pääomasta ja toimijoista on ollut kroonista pulaa, kuten kaikilla muillakin Mestis-seuroilla Suomessa, Immonen lisää.
Immosen mukaan viestikapulan voi antaa muille luottavaisin mielin.
– Uskon täysin, että seura pääsee nyt hyviin, osaaviin ja innokkaisiin käsiin ja toiminta saa nyt kokonaan uutta puhtia. Tuntuu myös hyvältä sanoa, että oma tavoitteeni on saavutettu. Tästä on uusien toimijoiden hyvä jatkaa ja vielä parantaakin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi