Ässät ja KooKoo testaavat Mestiksessä upeaa jälkeä tehneitä pelureita – ”Tiedämme, mitä kautta hänen viime kauden pisteensä ovat tulleet”

Suomalaiskiekkoilijat Eetu Paasovaara ja Juuso Walli (arkistokuvassa) tavoittelevat liigapaikkoja koejaksojen kautta, pelaajien seurat KooKoo ja Ässät tiedottavat nettisivuillaan.
Keskushyökkääjä Paasovaara on Mestiksessä pelaavan Hermeksen sopimuspelaaja ja hänet valittiin kauden 2019-20 päätteeksi Petri Varis -palkinnon saajaksi Mestiksen parhaana tulokkaana.
Kiiminkiläinen latoi kauden 48 pelissä tehot 9+32=41 (+6). Paasovaara palaa Hermeksen leiriin kahden viikon testijakson jälkeen.
Myös Ässien puolella puhaltavat uudet – tai tarkemmin ottaen uusvanhat – tuulet, kun pakki Walli palaa kotiin kahden SaPKossa, KOOVEEssa ja IPK:ssa vietetyn Mestis-kauden jälkeen. Pelaajan sopimus on mallia 1+1, ja lokakuun loppuun asti Walli on koeajalla.
– Juuso on ansainnut koesopimuksen omalla sisukkuudella sekä päämäärätietoisuudella. Tiedämme, mitä kautta hänen viime kauden pisteensä ovat tulleet ja emme anna sen hämätä. Hyvällä peruspakin pelillä hänellä on mahdollisuus lunastaa pelipaikka, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi.
A:ta kantanut Walli iski SaPKossa pakin paikalta viime kaudella upeat tehot 11+13=24 (-1).
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä