Yllättävän oloinen veto? TPS-konkari siirtyi yllättäen Suomi-sarjaan – ”Työpaikkoja on Suomessa ja ulkomailla aika vähän”

HOLLOLA. Moni saattoi yllättyä lauantaina, kun hollolalaisen Suomi-sarjajoukkue HC Giantsin pakistoon oli nimetty Jani Forsström. Kyseessä tosiaan on Hollolasta kotoisin oleva pikkukaupungin oma liigakonkari.
– En ole täällä ikinä pelannut junnuissa, kun ei ollut silloin aikoinaan joukkuetta. Hienoa, kun on täältä kotoisin ja täältä on nyt tällainen joukkue, Forsström kehuu kotikaupunkinsa toimintaa 2-3-tappioon päättyneen D-Kiekko-pelin jälkeen Heinsuon jäähallin pihalla kivassa syyssäässä.
Päijät-Hämeen oma ikoni, eräänlainen Pelicans-legenda on pelannut Liigassa toistaiseksi kunnioitettavat 13 kautta ja 488 runkosarjan peliä pistein 33+87=120 (+27). Pudotuspeleistä kokemusta on 48 pelin verran tehoin 5+6=11 (-4).
Siksi siirto Hollolaan kuulostaa ulkopuolisen korviin kaksipiippuiselta: Käyttöä Liigassa toki olisi, mutta toisaalta 34-vuotias konkari alkaa olemaan kiekkoilijana ainakin iän puolesta jo uransa ehtoopuolella.
– Jääkiekkomaailma on aika kiinni tällä hetkellä, työpaikkoja on Suomessa ja ulkomailla aika vähän. Jossainhan on joka tapauksessa pelattava, jos jääkiekkoa meinaa jatkaa, Kiekkoreippaan kasvatti avaa siirron taustoja.
– Pääsen treenaamaan ja pelaamaan.
Mitä Forsström puhuu Suomi-sarjasta tai tulevaisuudestaan? Koko tarina täällä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee