Asiantuntijoilta jääkylmää vettä Aatu Rädyn niskaan – haaveet NHL:n ykkösvarauksesta voi unohtaa, lupauksesta ei edes ykkössentteriksi…
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Moni asiantuntija arveli, että Oulunsalossa syntynyt Aatu Räty, 18, voisi olla ensi kesänä koko NHL:n varaustilaisuuden ykkösvaraus. Nuo arviot ottivat kuitenkin hittiä kertalaakista, kun vasemmalta ampuva sentteri putosi Nuorten Leijonien MM-kisakoneesta yllättäen.
Arvostettu jääkiekkotoimittaja Bob McKenzie on tehnyt ensimmäisen arvionsa TSN:n sivuilla siitä, miltä ensi kesän draft-tilaisuuden ykköskierroksen kärki voisi näyttää. Rädyn superveljesten nuorempi painos on kaukana kärjestä kahdeksantena.
Toimittaja painottaa sitä, että esimerkiksi Suomessa, Ruotsissa ja Venäjällä pelit pyörivät täyttä häkää, mutta esimerkiksi Pohjois-Amerikassa tilanne on toinen – siksi ranking voi jättää vastuuta hitusen verran lukijalle.
McKenzie haastatteli listan tekemistä varten pelaajatarkkailijoita, ja näistä pari pitää oulunsalolaista edelleen ykkösenä. Samalla he muistuttivat, että Liigan vakipaikkaa yhä vain tavoittelevan pelimiehen otteet ovat olleet pettymyksiä. Eräät arvioivat, että Räty voisi olla taalaliigassa korkeintaan kakkossentteri, jotkut näkevät pelaajan parhaimmillaan vasta kolmosketjun keskellä.
Nollakakkonen Räty on pelannut tällä kaudella kuudessa liigapelissä pistein 2+0=2 (0), U20 SM-sarjassa pelejä on kertynyt kahdeksan tehoin 3+4=7 (-2).
Asiantuntijat arvioivat, että ensi vuoden draftin kärkikolmikon muodostavat kanadalaispuolustaja Owen Power, ruotsalaispakki Simon Edvinsson ja kanadalaislaituri Dylan Guenther.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: TPS pelaajakaupoilla – tehokas ruotsalaispuolustaja haaviin!
- Lähde: Sportin sentteri lähtökuopissa – tässä uusi osoite?
- Ruotsalaistoimittaja: vain yksi asia voi estää Ruotsin voiton Nuorista Leijonista!
- Vau! Sebastian Aho ylsi NHL:ssä rajapyykkiin, johon vain harva suomalainen on pystynyt
- Näin näet Nuorten Leijonien MM-välierän Ruotsia vastaan ilmaiseksi
- Nuoret Leijonat liekittää ruotsalaismediassa: ”Teillä ei ole mitään mahdollisuuksia”
- Lauri Mikkolan kohtelu sylettää Jonne Virtasta – lataa suorat sanat: ”Etsimällä saa etsiä…”
- Ismo Lehkonen vaatii Suomen hyökkääjälle lisävastuuta: ”Mikkola, koeta nyt ymmärtää”
- Jere Innala: Yllätyssiirto jättiseuraan!
- Liiga-seura tempaisi: lipun hinta 0 euroa!
- LIVESEURANTA: Suomen olympiajoukkue ja pelaajavalinnat
- NHL-supertähti sanomassa ”kiitos ei” olympialaisille?
- Jokereista lähtöpassit saanut pistetykki: uusi joukkue!
- Nuoret Leijonat liekittää ruotsalaismediassa: ”Teillä ei ole mitään mahdollisuuksia”
- IS: Tästä syystä Aatos Koivu hyllytettiin oikeasti – ”Kannan vastuun”
- Jere Innala: Yllätyssiirto jättiseuraan!
- Patrik Laine: iso uutinen!
- Tässä Nuorten Leijonien vastustaja välierissä!
- NHL-supertähti tylysti ulos olympialaisista – latasi suorat sanat
- Lauri Mikkolan kohtelu sylettää Jonne Virtasta – lataa suorat sanat: ”Etsimällä saa etsiä…”