Asiantuntijoilta jääkylmää vettä Aatu Rädyn niskaan – haaveet NHL:n ykkösvarauksesta voi unohtaa, lupauksesta ei edes ykkössentteriksi…

Moni asiantuntija arveli, että Oulunsalossa syntynyt Aatu Räty, 18, voisi olla ensi kesänä koko NHL:n varaustilaisuuden ykkösvaraus. Nuo arviot ottivat kuitenkin hittiä kertalaakista, kun vasemmalta ampuva sentteri putosi Nuorten Leijonien MM-kisakoneesta yllättäen.
Arvostettu jääkiekkotoimittaja Bob McKenzie on tehnyt ensimmäisen arvionsa TSN:n sivuilla siitä, miltä ensi kesän draft-tilaisuuden ykköskierroksen kärki voisi näyttää. Rädyn superveljesten nuorempi painos on kaukana kärjestä kahdeksantena.
Toimittaja painottaa sitä, että esimerkiksi Suomessa, Ruotsissa ja Venäjällä pelit pyörivät täyttä häkää, mutta esimerkiksi Pohjois-Amerikassa tilanne on toinen – siksi ranking voi jättää vastuuta hitusen verran lukijalle.
McKenzie haastatteli listan tekemistä varten pelaajatarkkailijoita, ja näistä pari pitää oulunsalolaista edelleen ykkösenä. Samalla he muistuttivat, että Liigan vakipaikkaa yhä vain tavoittelevan pelimiehen otteet ovat olleet pettymyksiä. Eräät arvioivat, että Räty voisi olla taalaliigassa korkeintaan kakkossentteri, jotkut näkevät pelaajan parhaimmillaan vasta kolmosketjun keskellä.
Nollakakkonen Räty on pelannut tällä kaudella kuudessa liigapelissä pistein 2+0=2 (0), U20 SM-sarjassa pelejä on kertynyt kahdeksan tehoin 3+4=7 (-2).
Asiantuntijat arvioivat, että ensi vuoden draftin kärkikolmikon muodostavat kanadalaispuolustaja Owen Power, ruotsalaispakki Simon Edvinsson ja kanadalaislaituri Dylan Guenther.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui