Suomen MM-kisajoukkueen kärkisentterillä alla vasta yksi lätkäpeli – luotsilta silti ylistyssanoja
Kuva: Getty Images
Naisleijonat lähtee ensi kuun MM-kisoihin Kanadaan joukkueella, jossa on rutkasti kokemusta, mutta samalla myös kahdeksan ensikertalaista. Päävalmentaja Pasi Mustonen kommentoi valintoja medialle keskiviikkona etänä järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.
Luotsin mukaan kokeneen kaartin pitää tehdä tulosta, nuoriso puolestaan ajetaan sisään antamaan happea tuloksentekijöille. Käsillä on tarkoituksenmukainen sukupolvenvaihdos.
– Sukupolvenvaihdos oli tarkoitus aloittaa vuosi sitten, mutta se siirtyi vuodella. Nyt mennään! Kolmannes on uusia, huippulupauksia, Mustonen selvittää.
Naisten edelliset MM-kisat pelattiin kaksi vuotta sitten Espoossa, jossa Suomi otti historiallisen hopean. Naisleijonat iski jo finaalin jatkoerässä voittomaalin, joka hylättiin. Lopulta USA vei kullan voittomaalikisan jälkeen.
– Joukkue on liikkuvampi kuin Espoossa. 3.-4. kentät pystyvät antamaan happea niille kahdelle ketjulle, joilta odotetaan ratkaisuita.
Kisoja ei pelattu vuosi sitten lainkaan koronavirustilanteen takia.
Takamatka?
Suomi ei pysty treenaamaan ennen Halifaxiin siirtymistä, toisin kuin monet muut maat. – Joukkue ei ole koskaan ollut kasassa, eikä tule olemaan ennen kuin lentokoneessa. – Lähtökohta oli se, että oltaisi saatu viisi kenttää, mutta altistumisen takia tipahti kuusi pelaaja pois. Jouduttiin miettimään, että mitä tehdään, sanoo Mustonen, jonka joukkue pelasi äskettäin leirillä lyhyempiä otteluita keskenään sekä pari treenipeliä KalPan junioreita vastaan. – Pyrittiin keskittymään tekijöihin, jotka ratkaisevat lopputuloksen Kanadassa – eli luistelu ja puolustuspelaaminen. – Kahta enempää ei saa mennä omiin, tai tulee häviö. Jos menee maksimissaan kaksi, pelataan aina käytännössä voitosta. Sitten ollaan mietitty pelillisiä asioita, eli että miten ei mene omiin kuin maksimissaan kaksi. Jännittävä tilanne on sekin, että Susanna Tapani on sinivalkoisten ykkössentteri, mutta pelejä hänellä on alla tällä kaudella vasta yksi U18-poikien Mestiksessä TPS U18 Akatemian joukkueessa. Tapanin kaudesta suurin osa meni ringeten SM-sarjajoukkue RNK Flyersissa, jossa kausi päättyi pronssiin. Tapani takoi 24 pelissä järjettömät tehot 88+54=142. Nyt arki menee jääkiekossa. – Susannalla oli pikkuvaivaa ja mustelmaa vähän jokaisessa kehon osassa leirillä, mutta kapasiteetti on niin kova, että Suski tulee olemaan isossa roolissa ja pelaamaan hyvät kisat. Tietenkään tilanne ei ole optimaalinen, mutta pari vuotta sitten hän oli ensimmäisellä kesäleirillä täysin ylivoimainen. – Asiat ovat hyvin, mutta ensi vuonna niiden pitää olla vielä paremmin tässä suhteessa. No mitä turnauksesta sitten uskaltaa odottaa? – Suomalainen kiekkojoukkue pelaa mitaleista aina. Tavoite ei voi olla mikään muu. – Mutta me mennään kohti isoja valoja eli olympialaisia. Se on iso maali, tämä on tärkeä välitavoite.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt kulkee: Nuoret Leijonat teurasti Latvian – maalitykki tulikuumana
- Nuorten MM-kisojen supertähti sai Joonas Donskoilta kovaa löylytystä: ”Ylimielistä”
- NHL-seura näytti ovea Leijonat-puolustajalle!
- NHL rankaisi Anton Lundellia!
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- Ismo Lehkonen Ylellä: tälle Nuorten Leijonien hyökkääjälle enemmän vastuuta: ”Vapauttakaa tavalla tai toisella”
- NHL-superlupaus loukkaantui pelottavasti nuorten MM-kisoissa – kiidätettiin sairaalaan
- Latvia laittoi Kanadan tiukoille nuorten MM-kisoissa
- Leijonat-puolustaja loukkaantui EHT:llä – joutuu pitkäksi aikaa sivuun
- Katso Nuorten Leijonien MM-avaus ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- Lehti: Liigan entinen pistelinko jätti NHL:n joulun aikana – miljoonasopimus puretaan!
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- NHL-kohulupaus Oscar Hemming: sopimussotku ratkesi – tässä uusi seura
- Liiga-seuralle loistouutinen – pistetykki tekee paluun!
- Kanadan juniorijoukkue käyttäytyi tökerösti MM-kisoissa: ”Kannamme täyden vastuun”
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!
- Tässä Nuorten Leijonien kentälliset MM-avaukseen!