Suomalaispeluri mestariksi Pohjois-Amerikassa – ratkaisupeleistä oli tulla kauhea painajainen: ”Se päivä oli yksi pahimmista, joita minulla on ollut”

Kuva: Getty Images
Suomalaisen maailmanmestarivahti Filip Lindbergin kauden tilastot tältä kaudelta ovat jäätävää luettavaa. 15 ottelusta varsinaisen peliajan häviöön päättyi vain yksi ottelu ja torjuntaprosentti nousi lukemiin 94,9. Päästettyjen maalien keskiarvo oli sekin huikea 1,24.
Sittemmin poikkeukselliseen kauteen pystyi lisäämään myös mestaruuden, kun suomalaiskassarin edustama Massachusettsin yliopisto voitti NCAA:n finaaliottelun. Lindberg torjui kaikki St. Cloud Staten yliopiston 25 laukausta pitäen nollapelin, mikä varmisti Yhdysvaltojen yliopistomestaruuden lukemin 5-0.
Oli lähellä, että Lindbergiltä olisivat jääneet ratkaisupelit väliin koronalistalle joutumisen takia. Pelaaja oli siellä kuun alun, juuri tosipelien korvalla.
– Se päivä, jolloin kuulin siitä, oli luultavasti yksi pahimmista, joita minulla on ollut. Se oli painajaista, mutta emme voineet tehdä asialle mitään. Olen niin kiitollinen, että sain mahdollisuuden pelata täällä, suomalainen sanoi Boston Heraldin mukaan.
Ysiysi syntynyt Lindberg on Minnesota Wildin juhannuksen 2019 seitsemännen kierroksen 197. varaus.
Finaalien vastustajajoukkueessa pelasi Veeti Miettinen – hänkin Espoosta.
– Sain mahdollisuuden, mutta osuin rimaan. Se ei mennyt sisään, joten ei sillä ollut merkitystä, hyökkääjä oli kuitannut.
Blues-taustainen peluri pelasi NCAA-joukkue UMassissa kolmannen kautensa putkeen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Karu uutinen: HIFK:n uusi hankinta heti sivuun!
- HIFK sai uusia vahvistuksia – debytoivat heti!
- Jesse Puljujärvi pisti verkot heilumaan – hirmuvire!
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- HS: Jesse Puljujärven erityispiirre teki vaikutuksen Ville Peltoseen – ”Tosi mieluinen yllätys”
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Florida Panthers sai huojentavia suomalaisuutisia NHL:ssä
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Jokerit pelaajakaupoilla – vahvistuu kultaleijonalla!
- Vaasan Sport iski pöytään jättiuutisen – muut Liiga-seurat jäivät nuolemaan näppejään
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura!
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Suomalainen yllätysnimi kutsuttiin NHL:ään!
- Ilves: maajoukkuevahti haaviin!
- IS: Näin agentti kommentoi hyllytetyn suomalaislupauksen tilannetta: ”Olemme ehdottaneet…”
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Teemu Pulkkinen: uusi seura on nyt selvillä!