Alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa yllättävä tehoilija – maalipörssin kärjessä valkovenäläinen pelaaja

Alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa piste- ja maalipörssin ykkönen ei suuresti yllätä. Kolmen ottelun jälkeen turnauksen tehokkain pelaaja on ollut venäläisihme Matvei Mitshkov pistein 6+1=7.
Saman verran maaleja on tehnyt toinenkin pelaaja, jonka nimen ilmestyminen turnauksen parhaiden maalintekijöiden listalla on hämmentävää. Danila Klimovitsh on jo nyt Valko-Venäjän eniten maaleja alle 18-vuotiaiden MM-turnauksessa tehnyt pelaaja lähes 20 vuoteen.
Edellinen ja ainoa vähintään kuusi maalia näissä karkeloissa Valko-Venäjän paidassa mättänyt pelaaja on Andrei Kostitsin, joka vuonna 2002 takoi tehot 7+3=10. Tämän vuoden MM-turnaus on maan historian yhdestoista ikäluokan korkeimmalla tasolla. Valkovenäläinen jääkiekko on tehnyt nousuaan viime vuosina, sillä vuodesta 2016 alkaen joka vuosi NHL:ään on varattu vähintään yksi pelaaja Valko-Venäjältä.
Klimovitsh on saanut aikaan tuhoa myös kotimaassaan. Valko-Venäjän toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pisteitä on kertynyt 52 kappaletta 37 otteluun.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – ykkösvahti solmi NHL-sopimuksen!
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Topi Rönnin uusi joukkue selvisi!
- Sopimus purkissa – Jesse Puljujärven uusi seura selvisi!
- Lähde: Montreal virittelee jättihankintaa – tässä Patrik Laineen uusi tutkapari?
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – ykkösvahti solmi NHL-sopimuksen!