Lukon ja Tapparan sarjan tuomaritoiminta puhuttaa – Ville Nieminen menetti malttinsa täysin: ”Silmille tulee, mutta tulkoon!”

Kuva: Juha Tamminen
Tapparan ja Lukon välisen neljännen välieräpelin, tai oikeastaan koko sarjan erinäiset tapahtumat saattavat puhuttaa vielä pitkään. Esimerkiksi kotijoukkueen Kristian Tanukselta vietiin maanantaina maali videotarkastuksen jälkeen, koska tilanteessa otaksuttiin olevan kontakti Lukko-vahti Lassi Lehtiseen.
Tappara sen sijaan haastoi Mikko Petmanin 0-1-maalin, koska kirvesrintojen vahti Christian Heljanko sai pikkuruisen kontaktin itseensä ennen hyökkääjän maalia. Haasto veti vesiperän.
Komean pelaajauran tehnyt, ja kumpaakin seuraa edustanut Ville Nieminen otti yleisesti tapahtumiin kantaa rajuinkin sanakääntein Tapparan kotisivujen Kirvescast-juttusarjassa tuoreeltaan.
Stanley Cup -voittaja kävi itse asiassa todella kuumana. Hänen sanojensa mukaan Arto I. Järvelä, Jyri Rönn, Sampo Liusjärvi, Stefan Fonselius ja Lassi Heikkinen vievät kiekkoa väärään suuntaan. Näistä kaksi viimeistä olivat Lukon 0-1-vierasvoittoon päättyneen ratkaisupelin erotuomarikaksikko.
– He tulevat toivottavasti vastaamaan näistä tuomioista, joita tässäkin sarjassa on tehty. Toivottavasti nämä äijät tulevat omista koloistaan kertomaan, mitä he ovat päättäneet ja oliko tämä urheiluhengen mukaista. Luokattomia päätöksiä! Nieminen pauhasi viitaten pelitapahtumiin.
Järvelä toimii Liigan kilpailutoimenjohtajana, Rönn erotuomarijohtajana ja Liusjärvi kurinpitodelegaation puheejohtajana.
– Vastuunkannon pitäisi jossain kohtaa alkaa, ettei täällä vain päätellä tällaisia päätöksiä, jotka eivät kuulu peliin ollenkaan. Käsittämätöntä, että tällaiset äijät vetävät jääkiekkoa väärään suuntaan.
Heikkinen on Suomen tuomarikatraan kärkinimi.
– Mikä on Suomen tuomareiden taso, jos hän on ykköstuomari?
– Jos tässä ylistyssanoja halutaan, niin ne ovat ylimielinen ja yliarvostettu.
Eniten tunteisiin tuntui menevän se fakta, ettei esimerkiksi nelospelin kyseenalaisissa maalitarkasteluissa kumpikaan vahti nähnyt mitään väärää. Tulema oli se, että Tapparan maali siis vietiin ja Lukon ei – ja se eteni finaaliin tämän turvin voitoin 3-1.
Niemisen kommentit olivat niin suoria, että palautetta tai keskustelua lienee luvassa.
– Silmille tulee, mutta tulkoon! Nämä äijät hajottavat jääkiekon.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Vastustajien toiminta meni Juuse Saroksella ihon alle: ”Näytti siltä, kuin hän aikoisi ajaa heidät pois”
- Sisäpiiritoimittaja: Jarmo Kekäläiselle huippupesti NHL:stä?
- IS: Kari Jalonen palaa Liigaan!
- Ville Peltonen jatkaa päävalmentajana Sveitsissä – ensi kaudeksi nimekäs korvaaja
- Liiga-seuran kapteeni: surkea uutinen
- HIFK nolasi itsensä – fanit aivan raivona: ”Mitä v****a mä just katoin”
- HIFK:n lehdistötilaisuudesta tulikin farssi
- Lähde: Tässä Rikard Grönborgin seuraava päävalmentajapesti!
- Suomalaistähti palasi vihdoin kaukaloon – oli sivussa lähes kymmenen kuukautta
- 18-vuotias hyökkääjälupaus sai pelikieltoa heti Liiga-debyytissään – katso tilanne
- IS: Kari Jalonen palaa Liigaan!
- HIFK nolasi itsensä – fanit aivan raivona: ”Mitä v****a mä just katoin”
- Paljastus: Liiga-seura menettämässä yhden kirkkaimmista tähdistään
- Lähde: Liiga-seura kaappasi vahvistuksen SHL:stä
- NHL-toimittaja: tässä todellinen syy, miksi Utahin suomalaishyökkääjä penkitettiin
- HIFK:n lehdistötilaisuudesta tulikin farssi
- Lähde: Tässä Rikard Grönborgin seuraava päävalmentajapesti!
- Mikko Rantanen upotti Coloradon – iski ratkaisun buuauskonsertin keskellä
- Taas sama mies: Liiga määräsi pelikieltoa
- KalPalta järkälemäinen pelaajahankinta!