Jokerit julkisti keskiviikon tiedotustilaisuudessa tulevan KHL-kauden ensimmäiset pelaajarekrytointinsa.

Helsinkiläisseura tiedotti jo aiemmin mediaan vuotaneen tiedon Pelicansin kultakypärä Hannes Björnisen siirtymisestä KHL-seuran riveihin kaksivuotisella sopimuksella. 25-vuotias hyökkääjä iski viime kauden 49 ottelussa 47 (16+31) tehopistettä ollen Liigan pistepörssin kuudes.

Narripaidan pukee ensi kaudella ylleen myös hyökkääjä Teemu Turunen. Yksivuotisen sopimuksen solminut 25-vuotias Turunen pelasi päättyneellä kaudella Sveitsin liigan Davosissa, jonka riveissä mies iski 39 ottelussa tehot 13+10=23.

Keväällä 2019 maailmanmestaruuden voittanut puolustaja Petteri Lindbohm palaa hänkin ensi kaudeksi narripaitaan. Viime vuodet Sveitsin liigassa viettänyt 27-vuotias Lindbohm solmi helsinkiläisseuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

Ruotsalaispuolustaja Philip Holm puolestaan siirtyy Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella KHL-seura Metallurg Magnitogorskista.

Jokerit ilmoitti samalla solmineensa kaksivuotisen sopimuksen 26-vuotiaan maalivahti Janne Juvosen kanssa. Juvonen edusti viime kauden Ruotsin SHL-seura Leksandia. Juvonen kuului alle 20-vuotiaiden MM-kultajoukkueeseen vuonna 2014. Mies korvaa narripaitojen maalilla Janis Kalninsin, joka jättää seuran kolmen kauden jälkeen.