Liigasta tuttu mestarihyökkääjä Filip Krivosik on jäänyt ilman seuraa. Slovakialaishyökkääjän ja tshekkiläisen Vítkovicen sopimus on purettu yhteisymmärryksessä.

HPK:ta ja SaiPaa Suomessa edustanut Krivosik, 27, voitti hämeenlinnalaisten riveissä Suomen mestaruuden keväällä 2019.

Vítkoviceen hän siirtyi täksi kaudeksi Slovakian Košicesta. Kahdeksassa ottelussa syntyi vain yksi syöttöpiste. Viime aikoina Krivosik oli jäänyt kokoonpanon ulkopuolelle.

Viime kaudella hyökkääjä oli huomattavasti tehokkaampi: Košicen paidassa hän viimeisteli 48 ottelussa tehopisteet 23+22=45.

Krivosik on pelannut Liigassa 101 runkosarjaottelua pistein 15+16=31 sekä kahdeksan pudotuspeliä, joissa hän teki yhden maalin. Slovakian maajoukkueessa hänelle on kertynyt seitsemän ottelua.

HC VÍTKOVICE RIDERA

@hcvitkovice
Ve vítkovickém týmu končí po vzájemné dohodě útočník Filip Krivošík, který v osmi utkáních zaznamenal jednu asistenci.

Krivo, přejeme hodně štěstí v další kariéře! 🤝🏻

LUE MYÖS: