Kultasankari Kevin Lankinen vapautumassa NHL:stä MM-kisojen alla – sensaatio sai kokea vielä uuden ilmiön taalaliigassa
Kuva: Getty Images
Leijonien vuoden 2019 maailmanmestarivahti Kevin Lankisen kausi NHL:ssä on päättymässä sopivasti Latvian MM-kisojen alla. Chicago Blackhawks pelasi maanantaiyönä kauden toiseksi viimeisen pelinsä Dallas Starsia vastaan, ja tuosta irtosi 4-2-voitto.
Ottelu oli Blackhawksille siinä mielessä tunteikas, että joukkue sai ottaa kotikatsomoihin väkeä ensimmäistä kertaa koko kaudella. Runkosarjaan jäävän Chicagon vahti oli kauden viimeistä edellisessä matsissa timanttia nousten pelin ykköstähdeksi noin 3 800 silmäparin edessä.
– Nämä ovat hetkiä, joista pelaaja haaveilee lapsena. Varsinkin täällä United Centerissä fanit voivat olla todella kovaa väkeä. Tämä on luultavasti paras paikka pelata lätkää. Tästä tulee hyvä muisto eteenpäin, vahti hehkutti Blackhawksin kotisivuilla.
Miehekkäät 37 kutia ottanut leijonamestari sai vyölleen uuden kokemuksen, kun hän ei ollut ennen siis pelannut kotiyleisönsä edessä.
– Tämä tuntui hämmästyttävältä. Peli oli ensimmäinen todellinen kokemukseni Blackhawks-fanien kanssa. En malta odottaa sitä, mitä tämä kaikki on täydessä hallissa, mutta nautin jo nyt todella tästä.
Vaikka viime vuosikymmenen yksi dynastioista putoaa jatkopeleistä, on debyyttikausi ollut Lankiselle nappisuoritus. Korson kasvatti on pysäytellyt pikkumustia 36 ottelussa 90,8 prosentin varmuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 3,04.
– Tänään meillä oli hyvä toinen erä ja saumoja nousta peliin. Lankinen otti isoja torjuntoja, ja heidän neljännen maalin jälkeen peli oli ohi, Dallas-luotsi Rick Bowness sanoi NHL:n kotisivuilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nuorten MM-kultaleijona: lähtöpassit
- Tappara jysäytti: supertähdelle jatkosopimus
- Leijonat-tähti huitoi ex-Liiga-peluria – NHL rankaisi
- HS: Jokerit valmistautuu Liigaan – kiinnitti NHL:ssäkin pelanneen ruotsalaisvahdin
- Useat tähtipelaajat ulos Sportin kokoonpanosta – näin urheilujohtaja kommentoi MTV:lle
- Micke-Max Åsten löysi uuden joukkueen!
- Vaasan Sport: kaksi pelaajahankintaa!
- Joose Antonen: uusi seura selvillä!
- Ässien hyökkääjälle lätkäistiin pelikielto: ”Piittaamattomasti vaarannettu vastustajaa”
- Joel Kivirannasta helpottava tieto – Ruotsin NHL-tähden olympiaturnaus vaarassa
- Micke-Max Åsten löysi uuden joukkueen!
- Lähde: Sportin ruotsalaishyökkääjä lähtee – tässä uusi seura
- Vaasan Sport: kaksi pelaajahankintaa!
- Raju väite: Teemu Pulkkinen rasismikohun keskellä
- HIFK:sta tuttu maajoukkuepuolustaja: sopimus purettu!
- Joose Antonen: uusi seura selvillä!
- Pekka Virta solmi jättisopimuksen
- IL: Tässä vahva ehdokas Nuorten Leijonien uudeksi päävalmentajaksi!
- Tässä Saksan joukkue olympialaisiin – mukana yhdeksän NHL-pelaajaa
- Liiga-legendan poika loikkaa naapuriseuraan!