Tässäkin piilee jättiyllätys? Suomessa pelaavien timanttien joukkue tehnyt MM-kisoissa yllättävän kovaa tuhoa

Lukuisten Suomessa pelaavien sotureiden edustama Slovakia on saanut Latvian Riiassa käytäville jääkiekon MM-kisoille suorastaan mahtialun.
Kaksi maalia turnauksessa iskeneen Lukon Suomen mestari Kristian Pospisilin, SaiPa-pakki Mario Grmanin, TPS:n junnujoukkueen puolustaja Samuel Knazkon sekä Kärppien hyökkääjä Michal Kristofin, Pospisilin joukkuekaveri Pavol Skalickyn ja TPS:n toisen junnu, hyökkääjä Juraj Slafkovskyn joukkue on kaatanut jo Valko-Venäjän (5-2), Iso-Britannian (2-1) ja Venäjän (3-1).
– Tämä on mahtava tunne! Puhuimme toisella tauolla siitä, että yksi kuti voi muuttaa pelin. Olen onnellinen, että olin maalari. Olemme erittäin tyytyväisiä voittoon ja kolmeen pinnaan, Venäjän upottanut Martin Gernat hehkutti Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
– Pelasimme paremmin kuin Venäjä. Luistelimme hyvin, pidimme kiekkoa, loimme hyviä paikkoja. Nämä ovat niin tärkeitä juttuja itseluottamukselle. Voimme voittaa minkä tahansa joukkueen, maalivahti Julius Hudacek iloitsi.
Viime vuosina enemmän ja vähemmän kärkimaiden kelkasta pudonnut Slovakia janoaa taatusti menestystä, ja edellisen kerran se on ollut esimerkiksi mitaleilla vuonna 2012. Silloin irtosi Helsingin ja Tukholman kisoista MM-hopeaa.
Sitten Gernat rauhottui:
– Meidän on jatkettava vastaisuudessa siitä, mihin kolmessa ensimmäisessä pelissä jäimme. En tiedä, mitä viestejä tämä lähettää muille maille.
– Itseluottamus on tällä hetkellä aika korkealla, mutta silti meidän on jatkettava töitä ja pelattava samalla tavalla jokaisessa ottelussa, veskari Hudacek yhtyi rauhoitteluun.
Slovakia ottaa mittaa seuraavaksi Sveitsistä torstain todellisessa herkkupalassa.
– Sveitsi on yksi turnauksen parhaista joukkueista.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”