Näin Seattle Kraken -luotsi kommentoi nippuaan – Joonas Donskoi sai kovan oloiset kehut
Kuva: Getty Images
NHL:n uusin tulokas Seattle Kraken lähtee kohti uutta aikakautta päävalmentajanaan Dave Hakstol. 52-vuotias kanadalainen hyppää pestiin Toronto Maple Leafsin apuvalmentajan paikalta, ja pelaajiston mielenkiintoisin nimi suomalaislasien läpi tarkasteltuna on Colorado Avalanchesta siirtynyt Joonas Donskoi.
– Haluamme saada kokoon joukkueen, jossa pelaajat ovat kilpailuhenkisiä ja puskevat joukkuetovereitaan eteenpäin. Haluamme pukukoppiimme ryhmän epäitsekkäitä pelaajia, jotka tietävät, miten pelataan kovaa yhdessä ja voitetaan yhdessä, luotsi luonnehti nippuansa esimerkiksi NHL:n suomenkielisten nettisivujen mukaan.
Donskoita hän kuvaili erinomaiseksi kahden suunnan vastuulliseksi pelaajaksi, niin kiekon kanssa kuin ilman. Raahen timantti iski viime kaudella Coloradossa 51 runkosarjapelissä tehot 17+14=31 (+14), lisäksi kymmenen pudotuspeliottelun saldo oli 3+2=5 (-1).
– Meillä on erittäin hyvä erilaisten ominaisuuksien sekoitus jokaisella pelipaikalla – paljon luonnetta ja taistelutahtoa. Tästä on hyvä lähteä liikkeelle.
– Mennään päivä kerrallaan ja käytetään kaikki mahdollinen aika hyväksi. Aloitan keskustelemalla jokaisen kanssa tulevina päivinä. Ehdin jo vaihtaa muutaman sanan melkein jokaisen pelaajan kanssa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Christopher Gibson: uusi seura
- Maajoukkuejärkäle teloi Aron Kiviharjua – pelikieltoa rapsahti
- Mikko Rantasesta huolestuttava tieto – sairauslomasta tulossa odotettua pidempi
- 10-1! Tappara teurasti KalPan – Kristian Tanus tulikuumassa pisteputkessa
- Lupa myönnetty: Patrik Laineen siirto lähellä NHL:ssä
- Ässät kiinnitti kärkisentterinsä – ”Iso palanen”
- Leijonat-hyökkääjän ura jatkuu Liigassa – ”Itseoikeutettu ykkössentteri”
- Lähde: Tässä Markus Nutivaaran uusi joukkue!
- IS: HIFK valmisteli jymysiirtoa Liigan sisällä – Jukurit löi kunnolla rahoiksi
- Urheilucast: Lukko rysäytti tiskiin ison pelaajasopimuksen
- IS: Nyt puhuu Tarmo Reunanen
- Sami Vatanen: surkea uutinen
- Rikard Grönborg toimintakieltoon!
- IL: HIFK nappasi hyökkääjän Kiekko-Espoosta!
- Lähde: Huippuseura yrittää palkata Ville Peltosen!
- Leijonat-hyökkääjän ura jatkuu Liigassa – ”Itseoikeutettu ykkössentteri”
- Jukurien tähtipuolustaja vaihtaa maisemaa – siirtyy huippuseuraan!