Jukureille kolme uutta pelaajaa ja yksi jatkosopimus – Pekka Jormakka liittyy joukkueeseen
Kuva: Ilari Isotalo
Mikkelin Jukurit tiedottaa hankkineensa kolme uutta pelaajaa sekä tehneensä yhden jatkosopimuksen. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Pekka Jormakka, Niclas Lundgren sekä Linus Nässen. Viime kaudeksi seuraan saapunut ruotsalaishyökkääjä Joachim Rohdin puolestaan jatkaa Jukureissa ensi kaudellakin.
Jormakka on pelannut Liigassa viimeksi kaudella 2014-15 Tapparan paidassa. Sen jälkeen hän viihtyi Jokereissa neljä kautta, Vitjaz Podolskissa yhden kauden ja viime kaudella ensin Sibir Novosibirskissä yhdeksän ottelun ajan ja sen jälkeen DEL-liigassa Grizzlys Wolfsburgissa loppukauden.
Liigassa Jormakka on pelannut sekä Tapparan että Pelicansin riveissä kaksi kautta ja JYPissä muutamia otteluita Liiga-uransa alussa. MM-kisoissa 30-vuotias hyökkääjä on ollut mukana kaksi kertaa. Palkintokaapista löytyvät niin Suomen mestaruus kuin MM-hopeakin.
– Pekka on kokenut ja maailmaa nähnyt huippupelaaja, joka haistaa maalipaikat ja on niissä tehokas. Hän myös tärkeä joukkuepelaaja tuomalla joukkueeseen iloisuutta ja huumoria, kuvailee Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen seuran tiedotteessa.
– Perheenlisäyksen myötä ajatus pelaamisesta Suomessa voimistui. Kävimme keskusteluja Ollin (Jokisen) kanssa jo viime keväänä, ja nyt pääsimme yhteisymmärrykseen ja sopimukseen. Ensi kauden odotuksenani on olla Heimopäällikkö ja johdattaa Jukurit ensikertaa pudotuspeleihin, Jormakka puolestaan kommentoi pilke silmäkulmassaan.
Lundgren on 31-vuotias ruotsalaispuolustaja. Hän on pelannut koko tähänastisen uransa kotimaassaan. Pelattuja otteluita SHL:ssä on kertynyt päälle 400 ja kertaalleen hän on mestaruudenkin voittanut.
Nässen on 23-vuotias, myös ruotsalaispuolustaja. Kahden viime kauden ajan hän on pelannut SHL:ssä Växjö Lakers HC:n joukkueessa. Hän on urallaan voittanut Ruotsin mestaruuden kertaalleen. Nuorukainen on pelannut myös WHL:ssä Medicine Hat Tigersin riveissä kahden kauden verran.
Rohdin pelasi Jukureissa viime kaudella 55 ottelua tehopistein 17+8=25. Ennen Liigaan tuloaan 29-vuotias hyökkääjä oli pelannut koko uransa Ruotsissa.
– Joachim on luotettava joukkuepelaaja, joka osoitti jo viime kaudella, että hän pystyy myös maalintekoon. Odotamme samanlaista panosta häneltä myös ensi kaudella. Hänen kohdallaan päätös jatkosopimuksesta oli helppo ja pääsimme neuvotteluissa nopeasti maaliin, Hakkarainen kuvailee.
Tiedote: Kolme uutta ja yksi tuttu – Jormakka, Lundgren ja Nässen uusina niminä jukuripaitaan, Rohdin jatkaa 
Lue lisää
jukurit.fi/fi-fi/article/… 
#Jukurit #OmienPuolesta #Liiga #Mikkeli
Lue lisää
#Jukurit #OmienPuolesta #Liiga #Mikkeli
jukurit.fi
Kolme uutta ja yksi tuttu – Jormakka, Lundgren ja Nässen uusina niminä jukuripaitaan, Rohdin jatkaa
Pekka Jormakka, Niclas Lundgren, Linus Nässen ja Joachim Rohdin nähdää ensi kaudella Jukurien paidassa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- HIFK:ssa käy jälleen ovi – kahdeksan pelaajaa lähtee!
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon