Alle 18-vuotiaiden maajoukkueturnauksessa tulossa jättiennätys – 16-vuotias slovakki täysin ylivoimainen

Dalibor Dvorsky on huippuluokan lupaus, mutta valtayleisölle vielä tuntematon nimi. Hlinka Gretzky Cupissa hän pääsee isoihin otsikoihin, sillä hän on murskaamassa alle 18-vuotiaiden maajoukkueturnauksen piste- ja maaliennätykset täysin ylivoimaisesti.
Kahteen ensimmäiseen peliin Dvorsky on kerännyt aivan mielenvikaiset pistelukemat 6+4=10. Maaliennätys on tällä hetkellä 8 ja piste-ennätys 12 kappaletta.
Molempia ennätyksiä pitää hallussaan Cole Perfetti vuoden 2019 dominoinnillaan. Ennätyksen hallitsijan nimi näyttäisi vaihtuvan, sillä Slovakia pelaa varmuudella ainakin kolme ottelua lisää.
Dvorsky on kesäkuussa 16 vuotta täyttänyt hyökkääjä, joka pelaa tukholmalaisen Allsvenskan-seura AIK:n junioreissa. Viime kaudella Ruotsin juniorisarjat lopetettiin hyvin aikaisessa vaiheessa, joten yksi Slovakian jääkiekon suurimpia toivoista pääsi pelaamaan maansa pääsarjassa 20 ottelua esiintyen edukseen.
Ruotsin alle 18-vuotiaiden pääsarjassa Dvorsky kerkesi pelata kuluneella kaudella kuusi ottelua tehoin 4+10=14. Slovakian alle 18-vuotiaiden maajoukkueessa pisteitä tuli 15-vuotiaana kuudessa pelissä lukemin 2+6=8. Alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa hän ei päässyt tasoaan testaamaan, sillä Slovakian maajoukkue tippui ikäluokan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle vuonna 2019.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Helsingin jäähallissa putkirikko – tämä fanien on hyvä tietää
- Pikkuleijonien pistelingon Hlinka Gretzky -esitykselle sataa kehuja: ”Jatkuva maalintekouhka”
- Liiga-seura pelaajakaupoilla – värväsi NHL-valmentajan pojan rapakon takaa
- Raati on puhunut: tässä NHL:n TOP 20 -sentterit – mukana kolme suomalaista
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus siirtyy Pohjois-Amerikkaan
- IS: Mikko Rantanen ei saapunut asepalvelukseen – jättisakot uhkaa!
- Ässät teki ison tulosparannuksen – liikevaihto nousi ennätyslukemiin
- KalPan sairastuvalla ruuhkaa – peräti kahdeksan pelaajaa sivussa
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- Ilves julkaisi poikkeuksellisen puheenvuoron – puuttui fanien käytökseen
- Liiga-seuran uusi jäämainos tulee taatusti jakamaan mielipiteet – katso kuva
- Liiga-konkari: yllättävä seuravalinta
- MTV Urheilu: Pelicans-tähti Iikka Kangasniemi siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Rooli jäi pieneksi – maajoukkuepuolustajan Liiga-sopimus purettu!
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- IL: HIFK-supertähdeltä karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
- Jukurien tähtihyökkääjä lähtee: Tässä uusi seura
- Ilves julkaisi poikkeuksellisen puheenvuoron – puuttui fanien käytökseen
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa
- USA julkisti olympialaisten leiriryhmänsä – kaksi tähtinimeä ulkona