Porin Ässien Liiga-joukkueen päävalmentaja vaihtuu kauden jälkeen, uutisoi Ilta-Sanomat.

IS:n tietojen mukaan Ari-Pekka Selin saa väistyä seuran päävalmentajan paikalta kolmivuotisen sopimuksensa umpeutuessa alkavan kauden päätteeksi. Uusi pataluotsi on lehden tietojen mukaan vasta 36-vuotias Jere Härkälä, joka luotaa tällä hetkellä Mestis-seura Kokkolan Hermestä.

Härkälälle alkava kausi on vasta toinen päävalmentajana miesten tasolla. Alku onkin ollut lupaava, sillä mies luotsasi Hermeksen heti ensimmäisellä kaudella Mestiksen finaaleihin.

Härkälä on Ässille ennestään tuttu nimi, sillä mies on toiminut seuran apuvalmentajana vuosina 2013-16 ja 2018-19. Tämän lisäksi kokemusta löytyy myös Ässien A-nuorten peräsimestä (2016-18 ja 2019-20).

Härkälän isä Jari Härkälä on hänkin toiminut SM-liigassa päävalmentajana. Vanhempi Härkälä nähtiin aikoinaan KalPan, Bluesin ja Ässien päävalmentajan paikalla.