Yllättäjiin kuuluva NHL:n suomalaishyökkääjä aloitti uskomattoman kirin – historiallinen maali sai alkunsa tähden pahasta sössimisestä
Kuva: Getty Images
Florida Panthersin Eetu Luostarinen joukkuekavereineen kyykyttivät Washington Capitalsia keskiviikon vastaisena yönä huolella. Pantteripaidat nousivat itäisen konferenssin kärkipelin 5-4-voittoon väkevän päätöserän myötä.
Panthers oli päätöserään lähdettäessä tappiolla 1-4, mutta viimeisen kaksikymppisen aikana joukkue latoi neljä maalia. Voittomaali syntyi digitaalien näyttäessä aikaa 59.45, mutta ennen tätä esille nousi Luostarinen.
Suomalaisyllättäjä latoi pelissä ja päätöserässä tehot 1+1. Alivoimalla syntynyt häkki kavensi pelin tilanteeksi 3-4. Maailmanmestarista voidaan käyttää termiä yllättäjä ilman sen kummempia argumentteja, kun esimerkiksi sinivalkoisten maalipörssissä hän keikkuu viidentenä.
– Luostarisen maalin jälkeen tiesimme, että jos jatkamme tällä tavalla, nousemme tasoihin ja lopulta voitamme, Floridan Ryan Lomberg sanoi seuran kotisivuilla.
Alivoimamaali oli suomalaishyökkääjälle NHL-uran ensimmäinen. Luostarinen pääsi läpiajoon, kun Washingtonin ykkössentteri Jevgeni Kuznetsov menetti pikkumustan hyökkäysalueellaan.
Voitto oli Panthersille kova. Joukkueet nimittäin keikkuvat itäisen konferenssin kärjessä tasapistein (33). Florida tosin on pelannut ottelun vähemmän.
LUE MYÖS:
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Kultaleijonalta vihjaus ensi kauden seurasta: ”Raha ei aina pääasemassa”
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?