Mitenhän käy? Liigan häntäpäässä painiva JYP menetti nuorten MM-kisoille neljä pelaajaa – ”Luotan tänne jääviin jätkiin”

HELSINKI. Liigassa kaukana pudotuspelipaikoista rypevä JYP menetti joulun korvilla viikoiksi neljä avainpelaajansa, jotka nimettiin alle 20-vuotiaiden MM-kisajoukkueeseen. Nuoria Leijonia Kanadan kekkereissä edustavat pakki Ville Ottavainen sekä hyökkääjät Samuel Helenius, Joakim Kemell ja Brad Lambert.
JYP on sinivalkoisissa toiseksi eniten edustettu seurajoukkue heti KalPan jälkeen. Kuopiosta kisoihin lähti viisi edustajaa. Fakta kuulostaa yllättävältä, mutta samalla hienolta – kumpikaan joukkue ei kuulu Liigan kärkikahinoihin, mutta tasoa riittää.
Uransa ensimmäisiin MM-kisoihin lähtevä Ottavainen perusteli komean seurafaktan taustoja.
– Ainakin nuoria pusketaan Jyväskylässä eteenpäin. Valinnat kertovat yksinkertaisesti siitä, että hommia on tehty hyvin.
JYP on kyntänyt läpi alkukauden kaukana pudotuspelipaikoista, mutta Ottavainen on ollut hyvässä tikissä. Ensimmäisiin arvokisoihin reilu viikko sitten suunnannut pakki on summannut 30 ottelussa tehot 4+5.
– Syyskausi on mennyt hyvin, olen saanut vastuuta. Omasta mielestä olen pystynyt vastaamaan huutoon. Kehitettävää on, mutta suunta on ylöspäin, Ottavainen näki viitaten omiin tekemisiin.
Mutta mitenhän käy JYPin, kun neljä taituria on sivussa peleistä pitkään? Turnaus voi olla pitkässä juoksussa hurrikaanilauman ilo.
– Luotan tänne jääviin jätkiin, jokainen täyttää ruutunsa varmasti niin hyvin kuin pystyy.
– Jos MM-kisoissa onnistuu, voi se ruokkia itseluottamusta. (Patrik) Laineet ja muut ovat saaneet noista buustia kauden loppuun.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus