Kaapo Kähkösen lentokeli jatkuu – nousee pian Pekka Rinteen ohi suomalaisvahtien kovassa rankingissa

Kuva: Getty Images
NHL:ssä yhä tulokkaiden kirjoilla oleva Kaapo Kähkönen on tekemässä suomalaismaalivahtien kategoriassa erittäin kovaa temppua. Pelaaja torjui maanantain vastaisena yönä NY Islandersia vastaan 4-3-voittoon ja se oli kassarille jo uran 29:s.
Taalaliigan runkosarjassa 45 ottelua pelannut ja kausikohtaisesti toistaiseksi maksimissaan 24 ottelua pelannut Wild-torjuja on enää voiton päässä suomalaisten tulokasvahtien voittoennätyksestä taalaliigassa.
Suomalainen on tulokas, koska hän ei ole pelannut kausikohtaisesti yli 25 ottelua ja pelaaja on alle 26-vuotias.
Suomalaisten maalivahtitulokkaiden voittotilastoa johtaa Pekka Rinne, joka otti tulokkaana 30 voittoa.
Islesiä vastaan Kähkönen joutui urakoimaan voiton eteen 40 torjuntaa. Tällä kaudella voitto oli suomalaiselle kymmenes.
– Tämä ei ole aina kauneinta tai parasta mahdollista. Mutta kyse on siitä, kuinka kykenee löytää tapoja voittamaan. Oli kyse sitten vaikka pienistäkin asioista, taalaliigaan toissa kaudella murtautunut pelaaja sanoi seuransa kotisivuilla.
– Siitä ei ole epäilystäkään, etteikö Kähkönen olisi pitänyt meitä mukana. Hän antoi meille mahdollisuuden voittaa, Wild-luotsi Dean Evason kiitteli.
Wild on lännen puolella hyvissä asetelmissa, ja esimerkiksi kyseisen konferenssin joukkueita vertailtaessa se on kerännyt pisteitä jopa kolmanneksi eniten (57).
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joose Antonen löysi uuden osoitteen Liigasta!
- Kasperi Kapasesta tipahti karmea uutinen – huolestuttava näky
- Teemu Pulkkinen: uusi seura on nyt selvillä!
- Teemu Pulkkinen jättää Kiekko-Vantaan
- NHL-seura hyllytti suomalaislupauksen – kieltäytyi tottelemasta seuran päätöstä
- Suomalainen yllätysnimi kutsuttiin NHL:ään!
- Leevi Meriläinen: tyly kohtalo!
- Leijonat-hyökkääjä sai rajun rangaistuksen: ”Aivan liian paljon”
- HäSa: HPK hankkimassa kokeneen hyökkääjävahvistuksen
- Kurinpito jyrähti! HPK-tähdelle pitkä pelikielto: ”Yllättävä ja halpamainen isku”
- Teemu Hartikainen: suorat sanat mahdollisesta paluusta Leijoniin
- HäSa: HPK hankkimassa kokeneen hyökkääjävahvistuksen
- IL: Valmennusmarkkinoiden kuuma nimi paljastaa: sopimusta Tapparan kanssa ei ole
- Suomalainen yllätysnimi kutsuttiin NHL:ään!
- Nuorten Leijonien joukkue viiden maan turnaukseen julki – mukana useita Liiga-tähtiä
- SaiPa sai huippu-uutisia!
- Kurinpito jyrähti! HPK-tähdelle pitkä pelikielto: ”Yllättävä ja halpamainen isku”
- Patrik Laineen alkukausi vaikeutui entisestään – nyt tipahti huonoja uutisia
- HPK:n tähtihyökkääjä pelikieltoon – myös Ilves-puolustajalle rapsahti kakkua
- Leijonat-hyökkääjä sai rajun rangaistuksen: ”Aivan liian paljon”